kapat ikonu

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Konseyi faaliyete başlayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla hazırlanan Cumhurbaşkanlığı konseylerinden ilk olarak Ekonomi ve Dış Ticaret Konseyi faaliyete başlayacak.Toplamda 50 üyesi bulunacak olan konseyde ünlü iş adamları da görev alacak.

Yakın zamanda faaliyetlerine başlayacak olan 5 konseyden ilkinin Ekonomi ve Dış Ticaret Konseyi olduğu açıklandı. Cumhurbaşkanı tarafından özel olarak ilgilenen konseyler aracılığıyla hakla daha yakından temas kurulması ve sorunlara etkili çözümler üretilebilmesi planlanıyor.
 
Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bulunacak olan 5 yeni konsey için hazırlıklar başladı. İlki Ekonomi ve Dış Ticaret Konseyi’nde 50 üye yer alacak.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talepleriyle şekillenen cumhurbaşkanlığındaki yeni yapılanma çalışmalarına hızla devam ediliyor. Yeni yapılanma kapsamında 5 ayrı konsey kurulması planlanıyor. Bunlardan ilki Ekonomi ve Dış Ticaret Konseyi olacak. 50 üyesi olması planlanan konseyde ünlü iş adamları ve patronlara da yer verilecek.
 
Önümüzdeki hafta ilk konseyle ilgili çalışmalar başlayacak cumhurbaşkanlığı, bu çalışmaları daha aktif ve verimli olabilmek hayata geçirecek. Ekonomi ve Dış Ticaret Konseyi’nde sona yaklaşıldı. Önümüzdeki hafta çalışmaların başlaması planlanıyor.
 
50 konsey üyesinden 35 üyesi reel sektörden katılacak. Sektörlerin öncü isimleri, Koç, Sabancı, Ülker gibi Türkiye’nin en büyük ve köklü şirketlerinin sahipleri de konseyde yer bulacak. Konsey Başkanı da yine bir iş insanı olarak belirlenecek. TİM-Merkez Bankası, Eximbank gibi bankaların başkanları da konseyde yer alacak. Ayrıca konsey bünyesinde iki vali, iki belediye başkanının da bulunacağı ifade ediliyor.
3 ayda bir toplanan konseydeki raporlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Sonra da bu raporlar kamuoyu ile paylaşılacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol