kapat ikonu

Cumhurbaşkanı İlaç Fiyatlarını Belirleyecek

Cumhurbaşkanı yeni sistemde yetkileri kapsamında artık ilaç fiyatlarını belirleyeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı yeni sistemde yetkileri kapsamında artık ilaç fiyatlarını belirleyeceğini açıkladı.
 
Yeni sistemin resmen hayata geçirilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı kararnamesine yeni bir madde eklendi. Resmi Gazete'de bugün yayınlanan kararlar çerçevesinde ilaç sistemi hakkında daha önce uygulanmamış bir sistemin getirilmesine karar verildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan tekliflerin ardından ilaç fiyatlarını artık Cumhurbaşkanının belirlemesine karar verildi.
 
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bu teklif aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı tarafından olumlu bir şekilde karşılandı. Karar resmen Resmi Gazete'de yayınlanarak hayata geçirilmiş oldu. Sağlık alanında gelişmelerin sağlanması için teknoloji gerektiren ilaç, cihaz gibi ürünlerin geliştirilmesi, üretilmesi ve ihraç edilmesi için özel politikaların uygulanmasına karar verildi.
 
Bu süre içerisinde sektörün ilerlemesi ve yerli ürünlerin geliştirilmesinin sağlanması için belirli çalışmaların yapılması amaçlanıyor. Sürecin desteklenmesi adına teşviklerin sağlanması planlananlar arasında yer alıyor. Gerektiği takdirde yurt dışından ilaç sanayisinin geliştirilmesi için teknolojik ürün transferinin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Yeni dönemde yerli ürünlerin geliştirilmesi için mümkün olduğunca yurt içi ürünlerin kullanılması gerektiği desteklenecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol