kapat ikonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara yatırım çağrısı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara Türk lirası ve yerli finans araçlarına yatırım yapmaları konusunda tavsiyeler verdi.

  • Finans
  • 08 Ekim 2019 13:37
  • Son Güncelleme: 08 Ekim 2019 13:41

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birikim yapmaları konusunda vatandaşları tavsiye verirken, Türkiye ekonomisine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri indirmesiyle enflasyonda gerileme yaşandığını söyledi. Erdoğan ayrıca, vatandaşların TL’ye ve bazı finansal ürünlere yatırım yapması gerektiğine dikkati çekti.

Gezi olayları ile faizler tırmandı

Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesi sonrası enflasyon oranlarının da düştüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hamleler sonrası enflasyon uzun zaman sonra tek haneli rakama düştüğünü, göreve geldiklerinde politika faizlerinin yüzde 63, enflasyon verilerinin ise yüzde 30 olduğunu, enflasyonun da 4.2’ye kadar indiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dönemde Gezi olaylarının başladığını, sonrasında faizlerin ani bir yükselişle yüzde 40’ların üzerine çıktığını, enflasyon oranlarının da yüzde 30’un üzerine tırmandığını ifade etti. Şu an faizlerin indirilmesine bağlı olarak enflasyonun da düştüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu noktada sadece faiz indiriminin yeterli olmadığını, enflasyonun inmesi için farklı etkenlerin de etkili olduğunu ama ana unsurun faizlerin indirilmesi olduğunu söyledi.

Enflasyonu tetikleyen en önemli unsur faizdir

Yüksek faizin enflasyonun en büyük tetikleyicisi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Faiz sebeptir, enflasyon ise sonuçtur. Birileri hala tam tersini iddia ediyor. Enflasyon sebep, faiz de netice diye bizi aldatmaya çalışıyorlar. Dünyaya bakacaksın önce. Örneğin Japonya’da Amerika Birleşik Devletleri’nde Avrupa ülkelerinde faiz ne kadar diye. Hepsinde eksi faiz olduğu görülüyor. Bu ülkelerin tümünde 1,5 – 2,5 arası faiz var. Bize ne oluyor da 40 civarında faizle hareket ediyoruz. Faizin bizim medeniyetimizin yeri içerisindeki yeri de bellidir. Onu daha sonra açıklayacağım. Faiz bütün pisliklerin başıdır” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sırp iş insanlarına çağrı: hep birlikte daha da güçlendirelimCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sırp iş insanlarına çağrı: hep birlikte daha da güçlendirelim

"Faizin yüksek olmasına kendimizi kaptırmayacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizin ekonomik ve maddi sömürünün en önemli araçlarından biri olduğunu belirterek, “Faizin yüksek olmasına kendimizi kaptırmayacağız. Eğer biz üretim ekonomisi düşünüyorsak bu üretimde de istihdamda da finans sektörünün girişimciyi desteklemesi lazım. Bu yüzde 40 faizlerle olmaz. Öncelikle bizim düşük faiz uygulamasını icraate sokmamız lazım ki finans sektörü de onları ayağa kaldırsın. Türkiye’nin risk primi ve dolayısıyla faiz maliyetleri düşerken imalat sanayi satın alma üreticileri endeksi yüzde 50’nin üzerine çıktı. Merkez Bankası’nın yerinde hamleleriyle faiz gerilemiştir, daha da gerilemeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol