kapat ikonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sırp iş insanlarına çağrı: hep birlikte daha da güçlendirelim

Türkiye-Sırbistan İş Forumu'nda konuşan Erdoğan, “Gelin Sırbistan'la ilişkilerimizin ekonomik boyutunu hep birlikte daha da güçlendirelim" çağrısında bulundu.

  • Gündem
  • 08 Ekim 2019 09:56
  • Son Güncelleme: 08 Ekim 2019 10:01

Cumhurbaşkanı Erdoğan; iş insanlarına yaptığı çağrıda, “Gelin Sırbistan'la ilişkilerimizin ekonomik boyutunu hep birlikte daha da güçlendirelim. İşadamlarımızın, girişimcilerimizin yanındayız" dedi.

"Serbest ticaret anlaşmasını geçen yıl revize ettik"

Sırbistan'da gerçekleştirilen Türkiye-Sırbistan İş Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İki ülke olarak işbirliğini daha da geliştirmek istiyoruz. Bu çabaların meyvelerini toplamaya başladık. 2010'da imzalanan serbest ticaret anlaşmasını geçen yıl revize ettik. 2010'dan bu yana ticaret hacmi yüzde 200 arttı. 2018'de ise rekor kırarak 1,2 milyar doları yakaladı. 2019'un ilk 8 ayında bu rakam 819 milyon dolara ulaştı. Geçen yılki rekorun da üzerine çıkacağımıza inanıyorum. Bu rakamı kısa vadede 2 milyar dolara, daha sonra 5 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sırbistan ile karşılıklı yatırımlarımız da artıyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan’ın Balkanların tam merkezindeki stratejik konumuyla yatırımcılar için büyük fırsatlar barındırdığını belirterek, “Sırbistan ile karşılıklı yatırımlarımız da artıyor. Yatırımlarımız ile 8 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Sırbistan'da faaliyet gösteren şirket sayısı 800'ü geçti. Sırbistan'da 1 milyon dolar olan Türk yatırımları 2018'de 200 milyon dolara ulaştı. Yarın 6 fabrikamızın toplu açılışını yapacağız” dedi.

"225 bin Sırp turisti ağırladık"

Türk müteahhitlerin dünyanın farklı bölgelerinde büyük ölçekli projeleri başarıyla tamamladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tecrübenin Sırbistan'a da aktarılmak istendiğini, müteahhitlik firmalarının yaklaşık 395 milyon dolarlık iş hacmine sahip olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belgrad-Saraybosna otoyolu projesinin sadece bir yol projesi değil, bir barış projesi olduğunu, 2018'de Sırbistan'dan gelen turist sayısının rekor kırdığını, 225 bin Sırp turisti ağırladıklarını belirtti.

Sırp işadamlarına çağrı

Konuşmasında işadamlarına çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelin Sırbistan'la ilişkilerimizin ekonomik boyutunu hep birlikte daha da güçlendirelim. İşadamlarımızın, girişimcilerimizin yanındayız. Sırp girişimcilere de ülkemizin tecrübelerinden daha fazla istifade etmelerini bekliyorum” dedi.

İlişkili Haberler
Erdoğan-Trump görüşmesi piyasaları nasıl etkiledi?Erdoğan-Trump görüşmesi piyasaları nasıl etkiledi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara yatırım çağrısı!Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara yatırım çağrısı!
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol