kapat ikonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan görevden alma açıklaması: Laftan anlamıyordu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası eski başkanını laftan anlamadığı için görevden aldıklarını söyledi.

  • Gündem
  • 05 Kasım 2019 15:59
  • Son Güncelleme: 05 Kasım 2019 16:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan sistem değişince Merkez Bankası Başkanını görevden alma yetkisini de aldıklarını belirterek "böylece önceki Merkez Bankası Başkanını görevden aldık çünkü laf dinlemiyordu" dedi. Erdoğan konuya dair, "Yeni arkadaşımızla yola devam ettik ve dedik ki faiz oranlarını düşüreceğiz, çünkü faiz bir ülkenin kalkınmasında en büyük zulümdür. Yatırımları durdurur, istihdamı durdurur, üretimi durdurur, rekabet gücünüzü ortadan kaldırır ve sizin büyümenizi de engeller. Bu adımlar atılınca hava değişti ve bakın enflasyonda tek haneye düştük. Döviz kurunu da nispeten stabil hale getirdik." yorumunu yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

"Ülkemiz diğer alanlarla birlikte ekonomide de fevkalade ileriye taşıdık. 2013-2018 arasında yüzde 5 üzerinde büyüttük. Satın alma paritesine göre dünyanın en büyük 13'üncü ekonomisi konumundayız. 20 dünya ülke arasındaki Türkiye içinde. Bu bir şey ifade ediyor. Küçük bir hamleyle bu listede birkaç basamak yükselebilecek bir yerdeyiz. İhracatımızı 36 milyar dolardan 171 milyar dolara yükselttik. Cari dengemiz tarihimizde ilk defa 5 milyar dolar fazla verir hale geldi. Turizmde 42 milyona ulaştık, yıl sonuna kadar 50 milyona ulaşacağız. Döviz rezervlerimiz epey azalmıştı, şimdi toparlandı 105 milyar dolar seviyesine yükseldi. Başbakanlığım döneminde 135-136 milyar dolara çıkmıştı. Geçenlerde ana muhalefetin parti sözcüsü çıkmış IMF ile ilgili olarak, 23,5 milyar dolardan biz devraldık. Bunu 2013'ün mayısında sıfırladık. Bizim IMF ile ilgimiz yok. Biz iktidara çamur atarız diye gayret içinde. Atamazsın. Sizin buraya ne diliniz, ne ağzınız ulaşamaz. Haddinizi bileceksiniz. Bunları yapacak gücünüz yok. Zaten IMF olayını dert eden sizsiniz. Bunu azaltan da biziz. Şimdi Türkiye'nin IMF'ye borcu yok."

Erdoğan ABD ziyaretiyle ilgili olarak da "önce telefonda görüşeceğiz, o görüşmeye göre karar vereceğiz" değerlendirmesini yaptı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol