kapat ikonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan erken emeklilik açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken yaşta emeklilik tartışmalarına son noktayı koydu.

Erken emeklilik konusunda sosyal güvenlik sistemi açısından tasvip etmediklerini beyan eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ancak siyasette bu yolun her zaman için açık olduğundan bahsederek dünyann hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulamanın olmadığının altını çizdi.
 
Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken emeklilik ile ilgili son günlerde kamuoyunda yaşanan tartışmalara son noktayı koydu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun sosyal güvenlik sistemi açısından tasvip edilmediğini ancak siyasette bu yolun her zaman açık olabileceğini ifade ederek, 38 yaşında emeklilik diye bir uygulamanın dünyanın hiçbir yerinde olmadığından bahsetti.
 
1,3 MİLYON KİŞİ HEMEN EMEKLİ OLABİLECEK DURUMDA
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanların 6,3 milyon kişiyi bulduğunu belirterek, bunlardan 1,3 milyonunun hemen emekli olabilecek durumda olduğunu, kalanları da peyderpey emekliliğini talep edebileceklerini aktardı.
 
‘’EKONOMİK SAVAŞ VERİLEN BU DÖNEMDE BU YÜK MİLLETİN SIRTINA BİNDİRİLEMEZ’’
 
Bu teklifin ülkemize yıllık ilave maliyetinin 26 milyar lira olduğunu, erken emeklilikten yararlanacakların tamamının da göz önüne alındığında bu rakamın 750 milyar lirayı bulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik kurtuluş savaşı verilen bu dönemlere böyle bir yükü milletin sırtına bindirmeye kimsenin hakkı olmadığı yönünde görüş bildirdi.
 
MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇESİ YARIN MECLİS’TE
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yönetim sisteminin ilk bütçesinin hazırlıklarının tamamlandığını ve 2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu teklifini yarın Meclis’e sunulacağını açıkladı.
 
Sorumluluklarını yerine getirmek için gayret eden, mücadele veren, iş üreten bürokratlara ihtiyaç olunduğu konusunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Her kim ki sırf unvanını kaybetmemek için aktif konumda bulunmuyorsa bizim gözümüzde o kişi zaten ekibimizin bir parçası değildir. Bu tarz şikâyetler duyduğumuzda hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmayacaktır." şeklinde konuştu.
 
CEMAL KAŞIKÇI AÇIKLAMASI
 
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolması ile ilgili de görüş bildiren Erdoğan, bir an evvel kanaat oluşturacak sonuçlara ulaşılması temennisinde bulundu.
 
‘’CHP’NİN ELİNDE YASLANACAK BİR ŞEYLERİ YOK’’
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini bitirirken İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devrine ilişkin olayın bir de parlamento boyutunun olduğunu ve bir de parlamento boyutunun dışı olduğunu hatta Anayasa Mahkemesi boyutu olduğunu hatırlatarak, CHP’nin elinde ne anayasa ne yargıya dayalı yaslanacakları bir şeyin olmadığını dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol