kapat ikonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan elektrik ve doğal gazda indirim müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıl başından itibaren elektrik ve doğal gaz fiyatlarında yüzde 10 indirime gidileceğini açıkladı.

  • Gündem
  • 25 Aralık 2018 13:08
  • Son Güncelleme: 25 Aralık 2018 13:13
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, hazırlanan bütçe ile Türkiye'yi şahlandırmaya devam edeceklerini bildirerek, dengelenme disiplin ve değişim esasıyla hazırlanan bütçenin tüm millete hayırlı olmasını diledi.
 
MİLLETTEN TOPLANAN VERGİLER MİLLETİN HİZMETİNE SUNULMASI ESAS ALINIYOR
 
2019 yılı bütçe giderlerinin 961 milyar TL, faiz hariç 843,7 milyar lira olarak planlandığını belirten Erdoğan, milletten toplanan vergilerin milletin hizmetine sunmayı esas alındığını vurgulayarak, 2002 yılında toplanan her 100 TL’nin 83 lirasını faiz ödemesine ayrıldığını hatırlattı. Erdoğan, bu rakamın 2017'de yüzde 10'lar seviyesine kadar gerilediğine işaret ederek, faiz harcamalarının 2002 seviyesinde devam etmesi hâlinde 300 milyar TL’lik kaynağın millete hizmet için değil faiz ödemesi için kullanmak zorunda kalınacağını ve ağustos ayındaki saldırının böyle güçlü altyapı ile karşılanmamış olsaydı başka sorunlarla karşılanabileceğini savundu.
 
2019 GÖBEKLİTEPE YILI OLARAK İLAN EDİLDİ
 
2019 yılını Göbeklitepe yılı olarak ilan edildiğini ifade eden Erdoğan, sadece Göbeklitepe yılı ilan ederken onunla kalınmayacağını, Gaziantep, Mardin, Adıyaman’ın da bu işin içerisinde olacağını kaydederek, 5 ilin bu işinde içinde yer alacağını, bölgenin ayağa kalkacağını ve bu yerleşim alanlarının tüm dünyanın dikkatini çekecek özellikte olduğunu dile getirdi.
 
ELEKTRİK VE DOĞAL GAZDA 10 İNDİRİM MÜJDESİ
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılbaşından itibaren elektrik fiyatlarında, konutlarda yüzde 10 indirim yapılacağını müjdeleyerek, aynı şekilde konutlarda ve küçük orta ölçekli işletmeler ile ticarethanelerde kullanılan doğal gazın fiyatında da yüzde 10'luk bir indirime gidileceğini duyurdu.
 
İSTİHDAM TEŞVİKİ 12 AY OLARAK DEVAM EDECEK
 
Erdoğan, 9 ay olarak uygulanan asgari ücret desteğinin 12 ay olarak devam edeceğini anlatarak, bölgesel istihdam teşvikinin bir yıl daha uzatıldığını açıkladı.
 
ASGARİ ÜCRET TÜRKİYE’YE HAYIRLI OLSUN
 
Asgari ücretin açıklandığını ve yeni rakamın 2 bin 20 TL olduğunu anımsatan Erdoğan, işveren, işçi ve bütün sendikaların burada adeta ittifakla karar aldıklarını vurgulayarak, bekar bir işçinin ücretini ifade eden bu rakamın evli ve çocuklu olması hâlinde arttığını söyledi. Erdoğan, asgari ücrete yüzde 26 düzeyinde bir artış ile net 417 TL yükseldiğine dikkati çekerek, işçi ve işverenler için olabilecek en iyi rakamın Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi. Erdoğan, yeni yılın bu müjdelerle karşılanmış olması ile birlikte bütün hanelere sevinç bereket getireceğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol