kapat ikonu

Çukurova Pamuk Hasadına Başladı

Adana'nın beyaz altını olarak bilinen pamuk hasadı geçtiğimiz günlerde başladı.

Adana'nın beyaz altını olarak bilinen pamuk hasadı geçtiğimiz günlerde başladı.
 
Çukurova'da üretilen pamuklarının hasadının gerçekleştirilmesi için gerekli çalışmalar başladı. Bu süreç içerisinde devlet desteğinin de verildiği öğrenildi. Devlet desteğinin verilmeye başlaması ile birlikte geçen yıldan bu yana verimin ve ekim alanlarının yaklaşık yüzde 36 oranında arttığı iddia ediliyor. Bir süredir çeşitli sorunlar yaşandığı ifade edilmişti.
 
Verilen devlet desteği ile birlikte yeniden bölgede pamuğun yükselişe geçtiği öğrenildi. Pamuk hasadına geçtiğimiz günlerde yapılan çalışmalarla başlandığı tespit edildi. Geçen yıl bölgede yaşanan kuraklık hasadı etkilemişti. Ancak bu yıl daha fazla yağışlı geçmesi sebebiyle yüzde 10 ile 20 arasında bir verim fazlalığı olabileceği ifade edildi.
 
Adana genelinde verilen destekler üreticileri yeniden harekete geçirdi. Bunun üzerine yüzde 36 seviyesinde bir artışın yaşandığı artık dikim alanlarının çok daha fazla olduğu belirtildi. 2018 yılında devlet tarafından 80 kuruşluk bir destek verilmişti. Bu destek ekim alanlarının hızla artmasına sebep oldu. Yapılan çalışmaların ardından bu yıl hasat sonrasında pamuktan alınan verimin ve dolayısı ile fiyatların artması bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol