kapat ikonu

Çoruh'un gerdanlıklarından 6 milyar Türk lirası gelir

Artvin'de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilerek hizmete konulan 4 baraj ve hidroelektrik santrali (HES) Türkiye ekonomisine 6 milyar Türk lirası gelir kapısı araladı.

  • Gündem
  • 19 Ocak 2019 12:11
  • Son Güncelleme: 19 Ocak 2019 12:45
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Çoruh Havzası Projeleri" kapsamında barajlar kenti hâline gelen Artvin'de, Muratlı, Borçka ve Deriner, Artvin barajlarında, hizmete alındıkları tarihten itibaren toplam 25,6 milyar kilovatsaat enerji üretimi gerçekleşti.
 
Gazetecilere konuşan Artvin DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, Türkiye ve dünyanın en hızlı akan nehirleri arasında yer alan Çoruh Nehri üzerinden gerçekleşen ve yapımı devam eden baraj ve HES projeleri ile şehrin barajlar şehri hâline geldiğini savunarak, barajların Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltılması açısından çok büyük stratejik önem arz ettiğini, bu barajlarda elde edilen enerjinin Türkiye ekonomisine ciddi katkılar sağladığını ifade etti.
 
2018 DERİNER BARAJI’NDA EN VERİMLİ YIL OLDU
 
Kendi kategorisinde temelden 249 metre yüksekliği ile ülkenin en yüksek, Avrupa'nın dördüncü ve dünyanın altıncı en yüksek barajı olma özelliğine sahip Deriner Barajı'nın teknik özellikleriyle mühendislik harikası olarak pek çok ödüle laik görüldüğüne dikkati çeken Tokalak, 1 milyar 969 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip Deriner Barajı'nın yıllık 2 milyar 118 milyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesi bulunduğunu dile getirerek, bu barajda 2018’de, 2 milyar 3 milyon kilovatsaat enerji üretiminin yapıldığını ve bunun da bugüne kadarki yıllık en yüksek enerji üretimi olduğunu belirtti. Deriner’de enerji üretimine 2013 yılı sonu itibarıyla başlandığını hatırlatan Tokalak, bu barajda 1 Ocak 2019 tarihine kadar toplam 8,7 milyar kilovatsaat enerji üretildiğini bildirerek, karşılığında 2 milyar 9 milyon Türk lirasının millî ekonomiye katkı sağladığını, bunun da 750 bin kişinin yıllık enerji ihtiyacını karşıladığını vurguladı.
 
MİLLÎ EKONOMİYE 6 MİLYAR TÜRK LİRASINI AŞKIN KATKI
 
Çoruh Nehri üzerinde 2015’te yapımı tamamlanarak hizmete alınan Artvin Barajı'nın da üretime başladığı tarih itibarıyla 2,1 milyar kilovatsaat enerji üretip ülke ekonomisine 494 milyon Türk liralık gelir sağladığına dikkati çeken Tokalak, yıllık 355 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak Artvin Barajı'nın yüksekliğinin 180 metre olup 167 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olduğunu kaydetti. Tokalak, bu rakamlara bakıldığında, Deriner, Muratlı, Borçka ve Artvin barajlarından elde edilen enerji ile 2019 yılı Ocak ayı rakamlarıyla millî ekonomiye 6 milyar 19 milyon Türk liralık katkı sağlandığını duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol