kapat ikonu

Collezione'un konkordato süresi bir yıl daha uzatıldı!

Bu yılın başlarında konkordato isteyen ve çok sayıda ulusal ve uluslararası mağazası bulunan Collezione'a bir yıllık daha mühlet verildi.

Türkiye’de 65, Türkiye dışında da 29 mağazası bulunan ve ürünleri 28 ülkeye ihraç edilen Collezione, bu sene başında konkordato istemişti.

Hürriyet’in haberine göre; 850 çalışanı ve 300 tedarikçisi bulunan Collezione’un geçen yıl dövizde kurunda gerçekleşen ani yükseliş sebebi ile bozuldu. Konkordato ilanı isteyen firmanın davasına çok sayıda alacaklı katıldı. Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde önceki gün görülen duruşmada taraf avukatları son savunmalarını yaptı.

“Devir işlemi kısa süre içinde sonuçlanacaktır”

Şirket avukatları yaptıkları savunmada, 1 yıllık kesin mühletin verilmesi yönündeki taleplerini yineledi. Avukatlar duruşmada yaptıkları açıklamada “Şirket 1987’den beri ticari faaliyetlerine devam ediyor. 28 ülkede ihracat noktası var. 50 milyon TL’ye mal aldı. İşçilik ödemelerini ise yapıyor. Hisse devriyle ilgili yabancı şirket tarafından kısmi ödeme yapıldı. Devir işlemi kısa süre içinde sonuçlanacaktır” dedi. Müdahil avukatları ise, kesin mühlet talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Bir yıllık kesin mühlet verildi

Mahkeme, tarafların savunma ve taleplerini aldıktan sonra kararını verdi. Mahkeme, 18 Haziran 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1 yıllık kesin mühlet verdi. Bu süreçte, şirkete yönelik herhangi bir haciz yapılamayacak. Mahkeme, konkordato komiser heyetinin görevinin ise devamına karar verdi.

Firmanın değeri 250 milyon TL

Dava devam ederken, Gürcistan ve Nijerya’dan iki firma ile ortaklık görüşmeleri yürütüldü. Nijeryalı Iron Products Industries ile gizlilik sözleşmesi imzalandı. Bu süreçte hazırlanan bir rapora göre şirketin değeri 250 milyon TL . Şirketin borcu ise 190 milyon TL seviyesinde. Edinilen bilgiye göre satışı yapılacak hisse oranı yüzde 50’nin altında. Bilirkişi raporuna göre hisse satışından 110 milyon TL’lik bir kaynak elde edilmesi bekleniyor.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol