kapat ikonu

Coğrafi işaretli ürünlere bakanlık denetimi

TÜRKPATENT Başkanı Asan, bakanlığın vatandaşların tükettiği coğrafi işaretli ürünleri denetleyeceğini kaydetti.

Ticaret Bakanlığının vatandaşların tükettiği coğrafi işaretli ürünleri denetleyeceğini anlatan TÜRKPATENT Başkanı Asan, bu denetimlerin sistemi daha da güçlendireceğini ileri sürdü.
 
COĞRAFİ İŞARETLERİN TESCİLİ KONUSUNDA ÖNEMLİ FAALİYETLER YÜRÜTÜLÜYOR
 
TÜRKPATENT ile Ticaret Bakanlığı arasında coğrafi işaret ve geleneksel ürün adlarının korunması ve denetimiyle ilgili çalışmaların sürdürülmesi amacıyla TÜRKPATENT'teki imzalanan iş birliği protokolünde konuşan Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Habip Asan, son dönemde Türkiye'de yerel ürünlerle ilgili coğrafi işaretlerin tescili konusunda önemli faaliyetler yürütüldüğünü aktardı.
 
SON BİR YILDA 200’E YAKIN YENİ COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ YAPILDI
 
Asan, son bir yılda 200'e yakın yeni coğrafi işaret tescili yapıldığına işaret ederek, coğrafi işaretlerden nasıl daha fazla para kazanılacağı ve uluslararası pazara nasıl girilebileceği yönünde de çalışmalar yaptıklarını duyurdu. Coğrafi işaretli ürünlerin ‘’katma değeri yüksek tarım ürünü’’ olduğunun altını çizen Asan, Avrupa Birliği’nin (AB) yıllık 55 milyar avroluk bir katma değer yarattığını belirtti.
 
BAKANLIK, ÜRÜNLERİ DENETLEYECEK
 
Asan, coğrafi işaretlerin tescili kadar denetiminin de önemli olduğunu anımsatarak, bu anlamda bu iş birliği protokolünün çok önemli olduğunu ileri sürdü. Bununla birlikte Ticaret Bakanlığının vatandaşların tükettiği coğrafi işaretli ürünlerin gerektiği gibi olup olmadığını denetleyeceğini hatırlatan Asan, bunun sistemi daha da güçlendireceğini savundu.
 
TÜKETİCİLERİN KORUNMASI GİDEREK ÖNEM KAZANIYOR
 
Günümüzde küreselleşmenin de etkisiyle tüketici tercihlerinde benzerlikler oluştuğunu ifade eden Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal, yerel ürün hizmetlerine olan ilginin son yıllarda arttığını vurguladı. Erdal, bundan dolayı Türkiye’de ve dünyada yerel değerlere olan yüksek talep sebebiyle tüketicinin korunmasının giderek önem kazandığını söyleyerek, imzalanan protokolle coğrafi işaret ve geleneksel ürün adları ve tüketicinin korunması açısından kurumlar arasında koordinasyonun sağlanacağını öne sürdü.
 
HAKSIZ KULLANIMA CEZA
 
Erdal, protokol kapsamında TÜRKPATENT'in, coğrafi işaret ve geleneksel ürün adı kullanılarak aldatmanın olduğu yönünde kendilerine ulaşan şikâyetleri bakanlığa ileteceğini bildirerek, Reklam Kurulu Dairesince bunun incelenip, haksız kullanım olması hâlinde cezai müeyyidelerin uygulanacağını açıkladı.
 
Ticaret Bakanlığı olarak TÜRKPATENT ile yapılacak iş birliğini son derece önemsediklerini yineleyen Erdal, coğrafi işaretler ve geleneksel ürün adlarının kültürel ve ekonomik olarak korunmasını sağlayacak bu protokolün tüketici hakları alanına önemli katkılar sunacağına inancının tam olduğundan bahsetti.
 
Her iki tarafın da konuşmasının ardından Erdal ve Asan iş birliği protokolüne imza attı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol