kapat ikonu

Çocuk Parası Ne Zaman Yatırılır?

Hükümet tarafından tanınan haklar arasında çocuk parası yer alıyor. Anne olan kadınlara çocuk parasının bir ay içerisinde yatırıldığı öğreniliyor.

Hükümet tarafından tanınan haklar arasında çocuk parası yer alıyor. Anne olan kadınlara çocuk parasının bir ay içerisinde yatırıldığı öğreniliyor.
 
Uzun süredir hükümet tarafından çocuk sahibi olan ailelere çeşitli destekler veriliyor. Bunun üzerine hükümetin vatandaşlara tanıdığı haklar arasında çocuk parası yer almaktadır. aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenen çocuk parası 2015 yılından itibaren çocuk sahibi olan her kadına verilen bir hak olarak ifade ediliyor.
 
Yeni doğan bebeğe devletten ilk altın sloganı ile yola çıkan anlayışın ardından proje günümüzde binlerce anneye destek vermeye devam ediyor. Projenin ayrıntılarına bakıldığı zaman ilk çocuk için 300 lira, 2 çocuk için 400 lira ve son olarak 3. çocuk için 600 liralık ödeme yapıldığı açıklandı.
 
Çocuk Parası Ne Kadar Sürede Yatıyor?
 
Çocuk parası almak için çocuk doğumundan sonra doğum belgesi ile başvuru yapmak gerekmektedir. Bu başvurunun ardından genellikle bir ay içerisinde başvurular sonuçlanmaktadır. Zaman zaman tarihe bakara bu süreç 2 aya kadar çıkabilmektedir.
 
Çocuk parası genellikle PTT şubesine yatırılmaktadır. Paranın yatırılmasının ardından nüfus cüzdanı ile birlikte herhangi bir PTT şubesine giderek kolaylıkla alınabilir. Anneye verilen bir hak olduğu için annenin nüfus cüzdanı ile başvurulması gerekmektedir. Annenin olmaması halinde baba bu parayı sorunsuz bir şekilde alınabilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol