kapat ikonu

Çocuk Bakıcılarına Teşvik Gelecek

Hükümet tarafından çalışan annelerin ve bakıcıların desteklenmesi için birtakım destek ödemelerinin yapılmasına karar verildi.

Hükümet tarafından hem çalışan kadınların desteklenmesi hem de ev içindeki huzurun korunması için birtakım desteklerin verileceği müjdesini paylaşmıştı. Bu konuda verilecek destekleri ise sosyal güvenlik çatısı altında toplanmasına karar verildi. Bu konuda Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi gündeme taşındı.
 
Devlet destekli olarak eğitimli çocuk bakıcılarının desteklenmesi bir anlamda sektöre de katkı sağlıyor. Aynı zamanda çalışan annelerin işlerinin kolaylaştırılması amaçlanıyor. Devlet tarafından da 0 ile 24 ay arasında bebeği olan annelerin kayıtlı ve eğitim almış bakıcıları istihdam etmeleri ve tercih etmeleri halinde çocuk 36 aylık oluncaya kadar 32 aylık bir hibe desteğinin verilmesi amaçlanıyor.
 
Her Bütçeye Uygun Hizmet Verilecek
 
2018 yılından itibaren hayata geçen bu teşvikler genel olarak evde bakıcı çalıştıran kişilere veriliyor. Bu ücretin bakıcıya ödenmesi planlanıyor. Ödemelerin şimdiye kadar 960 liraya kadar çıkabileceği ifade ediliyor.
 
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından projeye destek verilmesi amaçlanıyor. Projenin geçtiğimiz yıllardaki hallerine bakıldığı zaman 2015 ile 2017 yılları arasında 11 bin 327 çalışan annenin evde çocuk bakım hizmeti veren 15 bin 232 kadın ile çalıştıkları ortaya çıktı. Bu projeden şimdiye kadar 12 bin çocuk doğrudan yararlandı.
 
Teşvikler bu süreçte ikiye ayrılıyor. Duruma göre 7103 kanun koduyla teşvikten yararlanabildikleri gibi aynı zamanda son altı aydır işsizse bu sefer 6111 kodlu teşvikten yararlanabilecekleri ifade ediliyor. Teşvik ücretleri 960 liraya kadar çıkıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol