kapat ikonu

Çipli kimlik kartına rekor sayıda başvuru yapıldı

Çipli kimlik kartlarını nasıl alacaksınız? Yeni kimlik başvurusunda gerekli olan belgeler nelerdir? işte ayrıntılar…

Türkiye genelinde çipli kimlik kartı için 2 milyon başvuru alındı. Bu başvurular doğrultusunda 750 bin kimlik kartı basıldı ve sahiplerine ulaştırıldı.

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı tarafından yazılı açıklama yapılmış ve ilçe nüfus müdürlüklerinde artan yoğunluğu azaltmak için birtakım önlemler alınmıştı.

Ülke genelinde 2 Ocak 2017’de başlayan çipli kimlik kartı için şu ana kadar 2 milyon başvuru alındı. Fakat yaşanan yoğunluktan dolayı 750 bin kişi yeni kimliklerine kavuştu. Vatandaşların kullanmakta olduğu mevcut nüfus cüzdanları, yeni kimlik kartlarıyla değiştirilinceye kadar geçeli olacak.

YGS’ye girecek olan adaylar dikkat!

Mevcut kimlik kartlarının geçerlilik süresinin dolması, kayıp, doğum ya da yıpranmadan dolayı kullanılamayacak durumda olması halinde geçici kimlik belgesi düzenlenecek.

Bu hafta sonu YGS’ye girecek olan başta öğrenciler başta olmak üzere, tüm vatandaşlarımız geçici kimlik belgesi, mevcut nüfus cüzdanı, pasaport ve yeni kimlik kartlarıyla sınava girebilecek.

İçişleri Bakanlığı, kimlik kartı başvurularında yaşanan yoğunluğu minimum seviyeye indirmek için bazı önlemler aldı. Nüfus cüzdanını değiştirmek zorunda olan kişilerin ihtiyaçlarını kısa sürede karşılamak amacıyla mesai saatleri tekrar düzenlendi. Başvuru yoğunluğu azalıncaya kadar mesai saatleri hafta içi 19:00’a çekildi. Ayrıca başvuruların cumartesi ve Pazar günleri de saat 17:00’a kadar devam edilmesine karar verildi.

İlçe nüfus müdürlüklerine gitmeden önce 199 nolu hattan veya internet üzerinden ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden randevu almanız gerekiyor. Dolayısıyla bu yöntem sayesinde hem sağlıklı hem de daha hızlı hizmet alabilirsiniz.

Yeni kimlik kartı başvuru ücreti ne kadar?

Değiştirme ve doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 lira, kayıp nedeniyle değiştirilen kimlikler için 30 lira ödeme yapılacak. Çipli kimlik başvurusuna giderken yanınızda 1 adet biyometrik fotoğraf götürmeniz gerekiyor.

Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra yeni kimlik kartınız posta yoluyla 2 hafta içerisinde adresinize gönderilecek. Kimlik kartlarına yapılan yoğun başvurudan ötürü bu süre biraz daha uzayabilir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol