kapat ikonu

Çipli kimlik alacaklar dikkat

Türkiye 2017 yılının sonuna kadar çipli kimliklerine sahip olacak. Yeni kimliklere sahip olmak için başvuru yapmak ve işlemleri başlatmak gerekiyor. Ancak dikkatli olmayan vatandaşların çipli kimlikleri imha edilebilir.

Türkiye çipli kimliklerine kavuşmaya başladı. Ancak çipli kimlik için önceden randevu almak ve hazırlanma işlmelerini başlatmak gerekiyor. Bu süreçte çipli kimliği hazırlanan vatandaşlar en geç 1 ay içinde başvuru yaptıkları nüfus müdürlüğünden çipli kimliklerini teslim almalı. Verilen bir ay sürede çipli kimliklerini teslim alamayan vatandaşların çipli kimlikleri imha edilecek.
 
Sinop İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Dursun Hızarcıoğlu, başvuru sonucu hazırlanan ancak bir aylık süre içerisinde teslim alınmayan çipli kimlik kartlarının imha edildiğini açıkladı.
 
Dursun Hızarcıoğlu yaptığı açıklamada, müdürlüklerine şu ana kadar 25 bin kişinin çipli kimlik kartı başvurusunda bulunduğunu dile getirdi. Bunların içerisinden 52 kişinin yasal süre olan bir aylık bölümde kartlarını teslim almadıklarını belirten Hızarcıoğlu, "Bu vatandaşlarımızın kartları maalesef süresinde almadıkları için imha edildi" dedi.
 
Vatandaşlara başvuru sonuçlarını takip etmelerini ve kartlarını zamanında almaları uyarısında bulunan Hızarcıoğlu, şöyle konuştu:
 
"Başvuru yapan vatandaşlarımıza önce mesaj geliyor, daha sonra PTT aracılığıyla istedikleri adrese kimlik kartları teslim ediliyor. Vatandaş evde olmadığı durumlarda kapıya haber kağıdı bırakılıyor. PTT'den de kimliğini almayan vatandaşın kimlik kartı müdürlüğümüze teslim ediliyor. Kimliği gelen vatandaşların da 30 gün içerisinde bize gelerek kimliğini teslim alması gerekiyor. Bu zaman içerisinde kimliğini almayan vatandaşların kimlik kartlarını elektronik devrede imha edip Ankara'ya gönderiyoruz. Vatandaşlarımızı kimlik başvurusu yaparken bu konuda uyarıyoruz. Kartlar imha edilmeden yeniden başvuru yapılamıyor. Şu ana kadar il genelinde 52 kişi kimliğini almadı. Onları imha ettik. Müdürlüğümüzde 30 günün dolmasını bekleyen çok sayıda kimlik var. Gelip alınmadığı takdirde onları da imha edeceğiz. Telefon açarak 'kimlik kartınız geldi, gelin alın' dememize rağmen yine almayanlar var. Biz de kimlik kartlarını imha etmek zorunda kalıyoruz."
Hürriyet
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol