kapat ikonu

Çipli ehliyet ücretleri ne kadar olacak?

Sürücüler için çipli ehliyet dağıtımı başlayacak. Peki, sürücüler çipli ehliyetlerine sahip olmak için ne kadar ücret ödeyecek?

Çipli ehliyetlere geçilecek olması sürücülerin kafasında pek çok soru işareti oluştururken şu anda en önemli gündem konusu ehliyet yenileme randevusu alma ve gerekli işlemler.

 

6 ay sonrasına randevu veriliyor

 
Ehliyet yenilemek için alınan randevular yoğunluk sebebiyle 6 ay sonrasına kadar verilebiliyor. Bu süre illere göre değişiklik gösteriyor. Peki ehliyet randevusu nereden alınacak? Ehliyet yenileme işlemi ücreti ne kadar?
 

2020 yılına kadar yenilenmesi gerekiyor

 
01 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik gereğince, ehliyetler 2020 yılına kadar şu anda da yürürlükte olan koşullar dahilinde yenilenebilecek.

 

İnternet üzerinden randevu

 
 
Ehliyet yenileme işlemi Emniyet Genel Müdürlüğüne ait (www.surucurandevu.egm.gov.tr) internet adresinden online randevu aldıktan sonra, il/ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini gerçekleştirebilecek.
 
 
Ancak randevu yoğunluk sebebiyle 6 ay sonrasına bile verilebiliyor. Sözcü'nün haberine göre İstanbul ve İzmir için en erken tarih 2 ay sonrası olurken; Ankara, Bursa, Diyarbakır gibi bazı illerde bu süre, 4-6 aya kadar uzuyor.

 

Çipli kimlik başvurusu için gerekli olanlar

 
Kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğrafla yapılacak.

 

Ehliyet yenileme ücreti: 15 TL

 
Kartların değişim işlemi esnasında vatandaşlardan 15 TL yeni kart ücreti talep edilecektir.
NTV
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol