kapat ikonu

Çinekop tezgâhın gözdesi oldu

Havaların soğumasıyla birlikte balıkçıların ağlarına bol miktarda çinekop takılırken, buna vatandaş da ilgi gösteriyor.

  • Sektörel
  • 15 Aralık 2018 10:59
  • Son Güncelleme: 15 Aralık 2018 11:10
Marmara'da avlanan balıkçıların ağlarına takılan ve tezgâhlarda kilogramı 35 Türk lirasından alıcı bulan çinekop, bu dönemde vatandaşların en çok tercih ettiği balık türleri arasında yer alıyor.
 
Tekirdağ Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, sezonun palamutla başladığını ve şimdi balıkçıların ağlarına çinekop ile hamsinin takıldığını ifade ederek, vatandaşların daha çok mevsim balıklarını tercih ettiğini anlattı.
 
TEZGÂHLARDA HERKESİN CEBİNE UYGUN FİYATLARDA BALIK VAR
 
Palamut sezonunun sona ermesiyle çinekopun bol miktarda avlandığını vurgulayan Pehlivanoğlu, Marmara'ya çıkan balıkçıların bugünlerde kıyıya çinekop ve hamsiyle geri döndüğünü kaydederek, vatandaşlar tarafından en çok tercih edilen balığın da çinekop olduğunu belirtti. Pehlivanoğlu, tezgâhlarda herkesin cebine uygun fiyatlarda balığın bulunduğunu dile getirerek, ‘Sarıkanat'ın da tezgâhlarda yerini almaya başladığını söyledi.
 
Çinekop tezgâhın gözdesi oldu-1
 
BU SENE SEZON ÇOK GÜZEL VE BEREKETLİ BAŞLADI
 
Şehirde 25 yıldır balıkçılık yaptığını söyleyen Bekir Erol da havaların soğumasıyla birlikte balıkların daha da lezzetli hâle geldiğini savunarak, balık çeşitlerinin artmasını ümit ettiklerini aktardı. Bu sene sezonun çok güzel ve bereketli başladığını ifade eden Erol, şu anda biraz durgunluk olsa da yine balığın olduğuna dikkati çekerek, tezgâhta her damak tadına hitap eden balık türünün bulunduğunu vurguladı.
 
VATANDAŞLAR EN ÇOK ÇİNEKOP VE HAMSİYİ TERCİH EDİYOR
 
Erol, şu anda tezgâhta en çok tercih edilen balığın çinekop ve hamsi olduğunu ileri sürerek, vatandaşların en çok bu balıkları tercih ettiğini söyledi. Bu balıkların kar yediği için şu anda çok daha lezzetli olduğunu öne süren Erol, havaların soğumasıyla balığın lezzetlendiğini belirterek, balık fiyatlarının normal olduğunu ve herkesin bütçesine uygun fiyatta balığın bulunduğunu yineledi.
 
KARADENİZLİ BALIKÇILARIN YÜZÜNÜ LEVREK GÜLDÜRDÜ
 
Öte yandan balık ile ilgili bir başka haber de Karadeniz’de bulunan Sinop'tan geldi. Hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte bu bölgede levrek artınca balıkçıların da yüzü gülmeye başladı. Sinoplu balıkçılar, ağırlıkları 19 kilogramı bulan iki levrek avladı. Şehirde balıkçılık işi ile uğraşan Mert Kanal, hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte levrek avcılığında artış yaşandığını anlattı. 9 ve 10 kilogramlık levrekleri kilosunun 75 Türk lirasından satıldığını vurgulayan Kanal, son günlerde bu kadar büyük olmasa da levreğin kendini gösterdiğini ifade ederek, balığın bollaşmasının hem kendilerinin hem de vatandaşların yüzünü güldürdüğünü kaydetti.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol