kapat ikonu

Çin'de Sürücüsüz Otomobiller İçin Üretim Hızlandı

Trafikte büyük bir teknolojiye imza atan sürücüsüz otobüsler için büyük bir adım atılmıştı. Bunun üzerine seri üretime geçildiği açıklandı.

Trafikte büyük bir teknolojiye imza atan sürücüsüz otobüsler için büyük bir adım atılmıştı. Bunun üzerine seri üretime geçildiği açıklandı.
 
Çin'in en büyük teknolojik devlerinden birisi olan Baidu bir süredir trafikte çığır açacak olan sürücüsüz otomobiller için harekete geçti. Daha önce üretime geçtiği son teknoloji Apolong ismini verdiği sürücüsüz otobüslerin ülkede seri olarak üretime geçilmesine karar verildi.
 
Kullanımın ilk olarak Çin'de bulunan kentlerde başlayacağı ancak sonrasında diğer kentler ve ülkeler içinde siparişlerin verilmeye başlanacağı tahmin ediliyor. Bu süreçte yabancı pazarlar hedef alınmaya başlandı. Gelecek yıllarda yapay zeka teknolojisinin tüm dünyayı etkisi altına almasının beklendiği için Çin'in üretimleri ile bu konuda büyük bir hakimiyet kurması bekleniyor.
 
Üretilecek olan otobüslerde son teknolojik özelliklere sahip olan ileri sürüş sistemlerinin yer alması bekleniyor. Yakın zamanda seri üretimin başlaması beklenirken sürücü koltuğunun olmaması bu konuda herhangi bir ihtiyacın olmadığını bir kez daha gözler önüne seriyor. Otobüslerde 14 yolcu kapasitesi bulunuyor. Sürüş için herhangi bir direksiyon ya da pedallar da yer almayacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol