kapat ikonu

Çin'de Nakit Para Sevilmiyor

Çin halkı üzerinde yapılan çeşitli ekonomik değerlendirmeler sonrasında Çin halkının üzerlerinde nakit para taşımaktan hoşlanmadıkları ortaya çıktı.

Çin halkı üzerinde yapılan çeşitli ekonomik değerlendirmeler sonrasında Çin halkının üzerlerinde nakit para taşımaktan hoşlanmadıkları ortaya çıktı.
 
Yabancı bir araştırma şirketi tarafından geçtiğimiz günlerde Çin ekonomisi ve Çin halkının tepkileri inceleme altına alındı. Bu süreçte hazırlanan rapora göre Çin halkının yüzde 84'lük bir kısmının herhangi bir şekilde nakit para taşımadan sokağa çıkmada herhangi bir sakınca görmedikleri öğrenildi. Çin halkının özellikle teknolojinin getirdiklerinden yararlanmak konusunda ısrarcı oldukları ve dünyada mobil yoldan ödeme kullanmayı tercih eden ülkelerin başında geldikleri tespit edildi.
 
Hazırlanan rapora ülke genelinde farkı şehirlerden toplam 6 bin 596 kişinin katıldığı açıklandı. Halkın yüzde 40'lık kısmında genel olarak 15 Doların altında bir para ile sokağa çıkmakta sakınca görmedikleri öğrenildi. Raporun asıl dikkat çeken kısmında ise halkın yüzde 84'lük kısmının ise yanlarına herhangi bir şekilde nakit para almadan rahatlıkla sokağa çıkabildikleri öğrenildi.
 
Mobil ödeme yöntemlerinden yararlanan katılımcıların yanlarında nakit para olmadan da kendilerini güvende hissettikleri ve bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmedikleri öğrenildi. Ülkede akıllı yaşamın temellerinin atıldığı ve uygulamalarda dünyada en çok ilerlemiş ülkeler arasında ilk 10'a girdiği tespit edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol