kapat ikonu

Çin sözünü tutmadı

Çin Varyag’ı Türk sularından geçirmek karşılığında verdiği 1 milyon turist sözünü geçen yılda tutmadı. Dışarıya 120 milyon turist gönderebilen Çin’den Türkiye’ye sadece 313 bin turist geldi.

  • Sektörel
  • 02 Şubat 2016 16:14
  • Son Güncelleme: 02 Şubat 2016 16:25
Şu anda 120 milyon vatandaşını turist olarak dışarıya çıkabilecek potansiyele sahip olan Çin’in Türkiye'ye verdiği 1 milyon turist sözünü yıllardır tutması bekleniyor. Ancak Rusya’dan açılan turist boşluğunu doldurması planlanan Çinli turistler Türkiye’ye pek ilgi göstermiyor.
 
Çin’in Varyag karşılığında verdiği 1 milyon turist sözü geçen yıl da tutulmadı. Çin sözünü tutmadı ve Türkiye Çin turizm pastasından en az payı olan ülkelerden biri oldu.
 
Geçtiğimiz sene 120 milyon Çinli yükselen alım gücüne bağlı olarak yurt dışına seyahat yaparken sadece 313 bini yani her 10 bin Çinli’den sadece 26’sı Türkiye’yi tercih etti.
 
Oysa 2001 yılında uçak gemisi Varyag Türk karasuları ve boğazlardan geçecekken Türkiye’ye, Çin tarafından ‘Resmi Turistik Güzergah Statüsü’ verilmişti. Bununla birlikte senede 1 milyon Çinli turistin Türkiye’ye geleceği sözü verilmişti. Ancak verilen söz yıllar geçmesine rağmen tutulmadı. Çinli turist sayısında kayda değer bir artış gözlemlenmedi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol