kapat ikonu

Çin ile ticarette 50 milyar dolar hedefleniyor

Türkiye'den Çin'e daha fazla ihracatla ticaret hacminin artırılması gerektiğini vurgulayan AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, bu kapsamda ilk aşamada 50 milyar doların hedeflendiğini söyledi.

Türkiye'den Çin'e daha fazla ihracatla ticaret hacminin artırılması ve daha dengeli bir yapının oluşturulması gerektiğini ifade eden AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu kapsamda ilk aşamada 50 milyar dolar hedeflendiğini bildirerek, daha sonra çok daha yüksek bir ticaret hacminin hedeflenmesi gerektiğine işaret etti.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, Çin ziyareti ve Çin-Türkiye ilişkileri hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu.
 
İLK AŞAMADA 50 MİLYAR DOLAR TİCARET HEDEFİ
 
Yılmaz, iki ülkenin ticaret hacminin 26 milyar dolar civarında olduğunu ancak dengesiz bir yapıda bulunduğunu ileri sürerek, bunu da çeşitli toplantılarda konuşulduğunu bildirdi. Türkiye'den daha fazla buraya ihracat yaparak, ticaret hacmini büyüterek, büyüyen ticaret için de daha dengeli bir yapı oluşturmasından bahseden Yılmaz, bunun hedeflenmesi gerektiğini aktararak, bu kapsamda ilk aşamada 50 milyar dolar, daha sonra çok daha yüksek bir ticaret hacminin birlikte belirlenmesi gerektiğini kaydetti.
 
TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPAN MUTLAKA KAZANIR
 
Bu kapsamda yatırımların yeniden organize edilmesi, Türkiye'nin daha fazla Çinli firmayı cezbetmesi ve bu firmaların Türkiye'yi yatırım üssü gibi değerlendirmesinin önemli olduğunu ileri süren Yılmaz, Türkiye'nin şu anda yatırım yapmak için çok elverişli bir noktada bulunduğuna dikkati çekerek, bunu da her yere anlattıklarını, Türkiye'ye gelip yatırım yapanın mutlaka kazanacağını belirtti.
 
TÜRKİYE İLE ÇİN’İN BİRBİRİNDEN ÖĞRENECEĞİ ÇOK ŞEY VAR
 
Yılmaz, Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde, Çin'den Türkiye'ye daha fazla yatırımcı, daha çok turist çekilmesi ve bu ülkeye daha çok ihracat yapılması konularının masaya yatırıldığını belirterek, ÇKP'nin 40 yılda Çin'de büyük bir değişime imza attığını anlattı. AK Parti'nin de son 16 yılda Türkiye’de çok büyük bir dönüşüme, değişime imza attığını savunan Yılmaz, iki ülkenin de gelişmekte olan ülkeler arasında çok büyük başarı hikâyeleri olduğunu öne sürerek, bu iki başarı hikâyesinin de birbirinden öğreneceği çok şey olduğunu dile getirdi. Yılmaz, Türkiye’nin 2023 ve ötesine geçen hedefleri olduğunu, Çin'in de 2025 ve ötesine geçen hedefleri bulunduğunu anımsatarak, tüm bunlara bakıldığı zaman Çin ve Türkiye'nin iddialı iki ülke olduğunu, ancak Türkiye ve Çin'in birbirinden öğreneceği çok şey de olduğunu açıkladı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol