kapat ikonu

Çin ekonomisi altın fiyatlarını yükseltti

2016 yılının ilk işlem günlerinden beri dengesiz seyreden piyasalar nedeniyle altına yönelen yatırımcılar altın fiyatlarını yükseltti. Altının ons fiyatı 1.123 dolar oldu. Gram Fiyatı da 107,18 lirayı gördü.

Petrol fiyatlarının düzenli düşüş seyri nedeniyle piyasalarda yaşanan oynaklık hali yatırımcıları güvenli liman arayışına yöneltmişti.
 
Geçtiğimiz haftalarda düzenli yükseliş seyrine girmiş olmasa da iki günlük en yüksek yükselişini yaşayan altın fiyatları bu hafta başından yeniden yükselişe geçti. En son ABD’nin büyüme verilerinin beklenenin altında kalması ve Japonya Merkez Bankası BoJ’un eksili faiz sistemine geçmesiyle piyasalarda meydana gelen dalgalanma yine yatırımcıları harekete geçirmiş gibi görünüyor.
 
En güvenli yatırım aracının altın olduğu düşünülüyor
Yıllardır en güvenilir yatırım aracı olarak görülen altın eski parıltılı günlerine yakın zamanda dönecekmiş görünüyor. Çünkü piyasaların genel halini petrol fiyatları belirliyor. Analistler ise petrol fiyatlarının 20 dolar seviyesini görebileceği yönünde geliştirilen senaryonun gerçek olma payının yüksek olduğunu söylüyor. Bu durumda yatırımcıyı geçmişten günümüze en güvenilir yatırım aracı olarak kabul edilen altına yönlendiriyor.
Bu doğrultuda altın, bu haftanın ilk işlem gününde 107 lira seviyesinin üzerini gördü. Haftanın ilk işlem gününe 106,30 liradan giriş yapan altının gram fiyatı, bu seviye üzerinden gerçekleştirilen alımlarla birlikte 107,18 lirayı gördü. Altının ons fiyatı ise Asya piyasalarında yeni haftaya yatay bir giriş yapmış oldu. Ancak ilerleyen saatlerde açıklanan imalat verilerinin hemen ardından yükseliş seyrine doğru direksiyon kırdı. 1.124 dolara kadar çıkan altının ons fiyatı son olarak 1.123 dolar seviyesini görmüş oldu. Bu oranda da denegelendi.
 
Çin ekonomisi kötüye gidiyor yatırımcı güvenli liman arayışında
Analistler bu durumun Çin’de açıklanan İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin ard ard toplamda 6 ay düşmesinin ülke ekonomisinin kötüye doğru gittiğine işaret ettiğini belirtiyor. Haliyle küçülen Çin ekonomisi ve sürekli değer kaybeden Asya para birimleri piyasalarda iniş çıkışa neden oluyor. Bu durumda yatırımcıyı güvenli liman arayışına sürüklüyor. Yıllardı en güvenli liman olarak görülen altın fiyatları da yükselişe geçiyor.
 
Küresel piyasalarda risk iştahı azaldı
Global piyasalarda risk iştahının azalmasının, yatırımcıların altına meyil etmesine sebep olduğuna değinen uzmanlar, yurt içinde ise dolar kurundaki gidişatın altın fiyatı üzerinde temel belirleyici olmaya devam ettiğini dile getiriyor.
 
Kapalıçarşı'da son alınan verilere göre çeyrek altın fiyatı 177 lira. Cumhuriyet altını ise 720 lira.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol