kapat ikonu

Çin, Almanya'dan sonra Türkiye'nin en güçlü ticari ortağı oldu

Ticaret Bakanı Pekcan, 2001'de Çin ile ticaret hacminin 1,1 milyar dolar olduğunu, 2018 yılı itibarıyla bu rakamın 23,6 milyar dolara ulaştığını söyledi.

  • Gündem
  • 06 Eylül 2019 15:39
  • Son Güncelleme: 06 Eylül 2019 15:43

Bakan Pekcan, Türkiye’nin 2001 yılında Çin ile ticaret hacminin 1,1 milyar dolar olduğunu, 2018 yılı itibarıyla bu rakamın 23,6 milyar dolara ulaştığını, Çin’in Almanya’dan sonra Türkiye’nin en büyük ticari ortağı haline geldiğini söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, iki G20 ülkesi olan Çin ile Türkiye’nin potansiyelinin çok altında kaldığını belirterek, "Avrupa'nın en dinamik ekonomisi olan Türkiye ile küresel güç olan Çin'in iş birliği, Ortadoğu'ya, Balkanlara ve Avrupa'ya yeni bir nefes, bu ekonomilere katkı olacaktır” dedi.

Türkiye ve Çin hükümetlerinin iki ülke arasındaki ticareti geliştirmede etkili olacağını ümit ettiğini dile getiren Bakan Pekcan, iki ülke arasındaki kültürel ve ticari ilişkinin 5 bin yıllık bir geçmişinin olduğunu, iki uygarlık arasındaki bu bağları da karşılıklı ekonomik iş birliğine taşımaları gerektiğine işaret etti.

“Çin ile ticaret hacmimiz 2018 yılı itibariyle 23,6 milyar dolara ulaştı”

Ticaret Bakanı Pekcan, şöyle devam etti:

"Çin, İzmir Enternasyonel Fuarı'na yaklaşık 9 ayrı eyaletten 61 firmasıyla 150 kişilik bir katılım gösterdi. Bu firmalar hem ticareti geliştirmek hem de karşılıklı yatırımı arttırmak amacıyla 2 gündür verimli görüşmeler yaptı. 2001 yılında 1,1 milyar dolar olan Çin ile ticaret hacmimiz 2018 yılı itibariyle 23,6 milyar dolara ulaştı. Çin, bizim artık Almanya ve Rusya'dan sonra en büyük ticaret ortağımız haline gelmiştir. Çin'e ihracatımız 3 milyar dolar, ithalatımız da 20 milyar dolar. Ticaret açığı veriyoruz. Ticaret hacmini nasıl dengeli sürdürebiliriz ona bakıyoruz. Türkiye'de 61 Çinli yatırımcı firma var. Türkiye'deki Çinli firmaların yatırım tutarı 1 milyar 560 milyon dolar civarında. Çin'in sadece 2018 yılında dünyaya yaptığı doğrudan yabancı yatırımı 129 milyar dolar. Çinli yatırımcıların Türkiye'ye yatırım yapmakta geç kaldığını görüyoruz. Türk firmalarına da sesleniyorum. Çin satın almak için uzak değilse satmak için hiç uzak değil."Tesla, Çin'e yaptırım mı uyguluyor?Tesla, Çin'e yaptırım mı uyguluyor?

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol