kapat ikonu

Cim-Bom transferde 'Aslan' payını kaptı!

Suudi Arabistan liginde mücadele eden El Ittihad ekibine Garry Rodrigues'i satan Galatasaray, son iki sezonda transferden 53 milyon avro geliri kasasına koydu.

  • Şirketler
  • 07 Ocak 2019 13:37
  • Son Güncelleme: 07 Ocak 2019 13:44
Takımın yıldızlarından olan Garry Rodrigues'i Suudi Arabistan'ın El Ittihad ekibine transfer eden sarı-kırmızılı ekip, son iki sezonda transferden büyük gelir elde ederek, ülkeye de önemli miktarda döviz girdisi sağladı.
 
SON İKİ SEZONDA 53 MİLYON AVRO GELİR
 
UEFA'nın finansal fair play (FFP) kriterleri kapsamında transferde dengeli hareket etmek zorunda olan Galatasaray, son iki sezonda futbolcu satışı ve kiralamasından 53 milyon avro gelir elde etti. Sarı-kırmızılılar, bu sürede Armindo Bruma, Badou Ndiaye, Bafetimbi Gomis, Garry Rodrigues, Lukas Podolski, Luis Cavanda, Lionel Carole ve Semih Kaya’nın satışından, Cenk Gönen'in ise kiralanmasından kasasını doldurdu.
 
EN FAZLA GELİR BADOU NDİAYE’DEN
 
Cim-Bom’a son iki sezonda en yüksek bonservis bedelini Badou Ndiaye getirdi. Senegalli yıldız futbolcu, geçen sezonun devre arasında 16 milyon avro karşılığında İngiltere'nin Stoke City ekibine 16 milyon avro karşılığında transfer edildi. Sarı-kırmızılılar, satışından önemli bir kazanç elde ettiği Badou Ndiaye'yi bu sezon başında 750 bin avro karşılığında kiralık olarak yeniden kadrosuna dâhil etti.
 
BRUMA, FUTBOL VE EKONOMİK AÇIDAN GELİR SAĞLADI
 
Belirtilen dönemde Ndiaye'nin ardından en yüksek gelir Portekizli yıldız Armindo Bruma'nın transferinden geldi. Alman temsilcisi Leipzig’e 13 milyon 250 bin avro karşılığında transfer edilen Bruma, Galatasaray’a futbolunun yanı sıra ekonomik açıdan da büyük gelir sağladı.
 
GARRY ÜÇÜNCÜ OLDU
 
Ocak 2017'de PAOK'tan 3,5 milyon avroya Galatasaray’a gelen Garry Rodrigues, Galatasaray'ın son iki sezonda en yüksek bonservis bedeliyle sattığı üçüncü futbolcu olarak öne çıktı. Suudi Arabistan temsilcisi El Ittihad’ın, Garry Rodrigues için Galatasaray'a toplamda 10 milyon 250 bin dolar bonservis bedeli ödeyeceği açıklandı.
9 MİLYON AVRONUN YÜZDE 20’Sİ PAOK’A
 
Galatasaray, bugünkü kur üzerinden alacağı yaklaşık 9 milyon avronun yüzde 20'sini Rodrigues’in eski kulübü PAOK’a aktaracak.
 
SON İKİ SEZONDAKİ TRANSFERLER
 
Sarı-kırmızılıların son iki sezonda bonservis ve kiralamasından gelir elde ettiği isimler şöyle: Badou Ndiaye- Stoke City (16 milyon avro), Armindo Bruma-Leipzig (13,250 milyon avro), Garry Rodrigues-El Ittihad (9 milyon avro), Bafetimbi Gomis-El Hilal (6 milyon avro), Luis Cavanda-Standard Liege (2.9 milyon avro), Lukas Podolski-Vissel Kobe (2.6 milyon avro), Semih Kaya-Sparta Prag (2 milyon avro), Lionel Carole-Strasbourg (1.1 milyon avro), Cenk Gönen-Malaga (200 bin avro)
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol