kapat ikonu

Cihaza bağımlı olan kronik hastalara 200 liralık destek verilecek

Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastalara 200 liraya kadar elektrik faturası desteği verilecek.

Bakan Selçuk, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde yaşayan hastalar için müjdeli haber geldi. Selçuk, bu şekilde olan hastalara 200 liraya kadar elektrik faturası desteği sunulacağını bildirdi.

200 LİRAYA KADAR ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan yazılı açıklamada, evde bakım yardımı almayan, kronik hastalığı sebebiyle cihaza bağımlı şekilde yaşamak zorunda olan hastalara 200 liraya kadar elektrik faturası desteği sağlanacağını bildirisi duyuruldu.

ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI ‘’100 GÜNLÜK İCRAAT PROGRAMI’’NDA BULUNUYORDU

24 Haziran seçimleri öncesi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 100 Günlük İcraat Programı’nda açıklanan "Ağır kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olarak yaşayan hastaların bulunduğu hanelerin elektrik fatura bedeli ve kesintisiz güç kaynağına yönelik ihtiyaçlarının karşılanması"na yönelik çalışmaların sonuna gelindi.

KASIMDA BAŞLIYOR

100 Günlük İcraat Programı'na uygun şekilde, Elektrik Desteği Programı'nın kasım ayında başlatılacağının müjdesini veren Bakan Selçuk, il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurulacağının yapılabileceğini ifade etti.

3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç durumda olduğu öğrenilen ve 2828 sayılı Kanun kapsamında evde bakım yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatını yaşayanların ‘’Elektrik Desteği Yardım Programı’'ndan faydalanabilecek. Yardım programının Elektrik Tüketim Desteği, Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği ve Birikmiş Elektrik Borcu Desteği olmak üzere üç bileşenden oluşuyor.

‘’Elektrik Tüketim Desteği’’ ile birlikte hak sahiplerinin konutlarına ait elektrik faturalarına destek amacıyla, kullanılan cihazın elektrik tüketim düzeyine göre, aylık 200 TL'ye kadar yardım yapılacak. Güç Kaynağı Desteği ile de hak sahiplerine kesintisiz güç kaynağı sağlanabilecek. Yardımın başladığı ilk ay, tek sefere mahsus olmak kaydıyla hak sahibinin hanelerin cihaza bağlanma tarihinden sonraki birikmiş elektrik borçları da ödenecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol