kapat ikonu

Çiftçilerin gelirleri modern bahçeler ile 10 kat arttı

Diyarbakır'da devlet tarafından hayata geçirilen proje ve desteklerle çiftçilerin geliri 10 kat arttı.

  • Sektörel
  • 27 Ekim 2018 17:34
  • Son Güncelleme: 27 Ekim 2018 17:45
Diyarbakır'da devlet tarafından hayata geçirilen proje ve destekler sayesinde son 15 yılda oluşturulan badem, ceviz, fıstık ve üzüm bahçelerinden gelir elde eden çiftçiler, 10 kat daha fazla kazanıyor.
 
GAP İdaresi Başkanlığı, İl Özel İdaresi, Bitkisel Üretim Projesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Genç Çiftçi Projesi, Diyarbakır Batman Siirt Kalkınma Projesi ve sertifikalı fidan kullanım proje ve destekleri ile son 15 yılda yaklaşık 1 milyon sertifikalı badem, ceviz, fıstık ve üzüm bağı fidanının kullanımıyla 32 bin 824 dekar alanda modern bahçelerin kurulduğu bildirildi.
 
Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar tarafından ilin tarımsal alanının büyük bir kısmında tahıl üretiminin gerçekleştirildiği belirtildi.
 
DAHA ÇOK GELİR GETİREN MEYVE VE SEBZECİLİĞE YÖNELİNDİ
 
Atalar, tahıl tarımının yapılamadığı küçük parçalı arazilerin bulunduğu kuzey ilçelerinde daha yüksek gelir getiren meyvecilik ve sebzeciliğe yöneldiklerini dile getirerek, buralarda ağırlıklı olarak, bağ, badem, fıstık ve ceviz meyvelerini belirleyip meyve bahçeleri oluşturmaya başladıklarını açıkladı.
 
Çiftçilerin gelirleri modern bahçeler ile 10 kat arttı-1
 
ÇİFTÇİNİN GELİRİ 10 KAT ARTTI
 
Son 15 yılda yapılan çalışmalarla birlikte meyvecilik alanında ciddi kapasitenin oluşturulduğunu anlatan Atalar, kırsal kesimde sosyal anlamda gelişmenin olabilmesi adına özellikle tarımsal geliri artırmanın önemine değindi. Daha yüksek gelir getirici ürünlere yön çevrilmesi gerektiğini vurgulayan Atalar, yapılan çalışmalarla ilde 1 milyona yakın sertifikalı fidanın dikildiğini, 32 bin dekar tam donanımlı meyve bahçesinin oluşturulduğunu anlattı. Atalar, burada çiftçinin birim alanda elde ettiği gelinin de 10 kat arttığını kaydetti.
 
DEVLET YARDIM EDİYOR
 
Dicle’de verilen destek ile birlikte üzüm bağı oluşturan Ahmet Akmeşe, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanılan destekle daha önce buğday ve arpa üretimi yaptığı 20 dekarlık tarlasında şimdi üzüm yetiştirdiğini açıkladı.
 
Akmeşe, bağından son 3 yıldır ürün elde etmeye başladığını dile getirerek, daha önce buğday ve arpadan kazandığı bin lirayken, bugün ise tarlasından 20 bin lira kazandığından bahsetti. Akmeşe, çocuklarıyla burada çalışıyor, geçimini bu sayede sağlıyor. Gayet de mutlu olduğunu ifade eden Akmeşe, devletin de kendilerine yardım ettiğini aktardı. Akmeşe, bu yatırımların yerinde kullanılması durumunda gerçekten de kazandıklarını söyledi.
 
Akmeşe, bu yıl üzüm toplamaları için 70 lira yevmiyeyle 52 işçi çalıştırdı. Devlet desteği ile kurdukları bahçe ile işçiler de kendisi de kazanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol