kapat ikonu

Çiftçilere fındık sigortası hatırlatması: Son tarih 5 Mart

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Naim kırmacı, fındık üreticisi çiftçilerin fındık sigortalarını 5 Mart tarihine kadar yaptırmaları gerektiği konusunda hatırlatmada bulundu.

Fındıkta tarım sigortası için son tarihin 05 Mart olduğunu hatırlatan Kırmacı, çiftçilerin mağduriyet yaşamaması için don ve diğer olumsuzluklara karşı tarım sigortalarını yaptırarak ürünlerini güvence altına almaları gerektiğini söyledi.
 
Milliyet'te yer alan habere göre, son yıllarda yaşanan küresel iklim değişikliğinin etkileriyle bitkisel ve hayvansal üretimlerimiz meteorolojik olaylardan (don, dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını) olumsuz etkilendiğini ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, Samsun için önemli bir ürün olan fındığın da bu açıdan büyük risk altında olduğunu dile getirdi.
 

"Sigorta yaptırmak gönüllülük esasına dayanıyor"

 
 
Sigorta yaptırmayan çiftçilerin ürün kayıpları için 2090 sayılı Tabii Afetler Kanunu kapsamında herhangi bir yardım yapılmadığına işaret eden İl Müdürü Kırmacı, "Çiftçilerin tarım sigortası yaptırmaları gönüllülük esasına dayalıdır. Bitkisel meyve ürünlerinde, dolu paket teminatına ek olarak don teminatı alınmış ise sadece don teminatında primin 2/3'ü devlet tarafından karşılanır.
 

"Ödenecek primin yüzde 25'i peşin olarak alınır"

 
Müşterek sigorta seçenekli poliçelerde, devlet prim desteği tutarı standart müşterek sigorta için verilen tutar kadardır. Sigortalı tarafından ödenecek primin yüzde 25'i peşin alınır. Kalan prim tutarı da en geç poliçe bitiş tarihinden itibaren 1 ay içinde tahsil edilir. Fındık ürünü için poliçe düzenleme son tarihi 5 Mart 2017 olup, risk kapsamındaki teminatların başlama tarihi poliçe son düzenleme tarihinden 7 gün sonra başlayacağı bilinmelidir. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi TARSİM yetkili acentelerinden alınabilir" dedi.
Kaynak: Milliyet
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol