kapat ikonu

Çiftçilere 490 milyon Türk liralık destek

Bakan Pakdemirli, çiftçilere bugün itibarıyla başta organik tarım destekleri olmak üzere birçok kalemde destek ödemesi yapmaya başladıklarını müjdeledi.

  • Gündem
  • 23 Kasım 2018 12:10
  • Son Güncelleme: 23 Kasım 2018 12:17
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı Ege Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmasında çiftçilere, bugünden itibaren başta organik tarım destekleri olmak üzere birçok kalemde destek ödemesi yapmaya başladıklarını müjdeledi.
 
Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı, NTV ve Özgencil Grup iş birliğiyle düzenlenen Ege Ekonomik Forum'un ikinci gün oturumunda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin tarım ve ormancılıkta önemli mesafeler aldığını belirterek, önümüzdeki yıl için planlama çalışmalarına önem verdiklerini aktardı.
 
490 MİLYON TÜRK LİRASI HAYIRLI OLSUN
 
Bakan Pakdemirli, tarım sektörüne yönelik desteklemelere ilişkin yaptığı değerlendirmesinde, bugün itibarıyla çiftçilere başta organik tarım destekleri olmak üzere birçok kalemde bir destek ödemesi yapmaya başlandığını açıklayarak, toplamı 490 milyon Türk lirasının da hayırlı olmasını temenni etti.
 
BALIK TAVSİYESİ ELEŞTİRİ KONUSU OLDU
 
Türkiye'de protein tercihinin genelde kırmızı etten yana kullanıldığını ifade eden Bakan Pakdemirli, et üretiminin yükselmesine rağmen talepteki artışın karşılanamadığını kaydederek, balık tüketiminin artırılmasını tavsiye ettiğini ancak bunun zaman zaman eleştiri konusu olduğunu hatırlattı.
 
ÖNÜMÜZDEKİ 6 AY İÇİNDE KASAPLIK HAYVANLARLA İLGİLİ İTHALAT OLMAYACAK
 
Pakdemirli, 2002 yılında kişi başına ortalama 6,7 kilogram olan balık tüketiminin 2017'de 5,5 kilograma gerilediğini, tavukta aynı dönemde tüketimin 10 kilogramdan 26 kilograma, kırmızı ette ise 6 kilogramdan 15 kilograma çıktığına dikkati çekerek, önümüzdeki 6 ay içinde kasaplık hayvanlarla ilgili herhangi bir ithalatın olmayacağını duyurdu.
 
İTHALAT BAĞIMLILIĞININ ORTADAN KALKMASI İÇİN 3 SENELİK BİR PROGRAM VAR
 
Türkiye’nin et tüketimini 6 kilogramdan 15 kilograma çıkarırken üretimini yüzde 70 artırdığını bildiren Pakdemirli, bugünlerde tüketicinin protein tercihini etten yana kullandığı için bu konuyla ilgili ithalat bağımlılığının tamamen ortadan kalkmasının 3 senelik bir programda gerçekleşebileceğini söyleyerek, 2021 yılı için ‘’Artık Türkiye tamamen bu konuda ithalata bağımlı olmaktan kesinlikle çıkacaktır’’ cümlesinin kurulabileceğinden bahsetti.
 
UCUZ ET SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ OLARAK GÖRÜLÜYOR
 
Pakdemirli, ucuz eti sosyal sorumluluk olarak gördüklerini dile getirerek, Türkiye'de 81 ilde teşkilatı olan 3 büyük markette 29 Türk lirasından kıyma, 31 Türk lirasından kuşbaşı et satışlarının sürdüğünü vurguladı. Bunu devam ettirmeyi düşündüklerinin altını çizen Pakdemirli, diğer taraftan et sektörünün de para kazanmasını ancak sektörde her oyuncuya ihtiyaç olunduğunu vurguladı. Pakdemirli, Türkiye'nin aylık et tüketimi ihtiyacının 100 bin ton olduğunu, bunun aşağı yukarı 5 bin tonunun sosyal sorumluluk projesi kapsamında desteklenen Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan, vatandaşın ucuz ete ulaşmasını sağlayan proje olduğunu anımsattı.
 
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol