kapat ikonu

Çiftçiler İçin Verilen Traktör Hibe Kredisi Nedir?

Çiftçileri desteklemek ve tarımsal faaliyetleri artırmak için bir süredir devlet destekli olarak hibeler verilirken bunlar arasında en çok traktör hibe kredisi dikkat çekmektedir.

  • Kredi
  • 13 Aralık 2018 18:46
Çiftçileri desteklemek ve tarımsal faaliyetleri artırmak için bir süredir devlet destekli olarak hibeler verilirken bunlar arasında en çok traktör hibe kredisi dikkat çekmektedir.
 
Avrupa Birliği Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Programı düzenlenmiş ve bu program tarımsal faaliyetleri artırmak, var olan tarımsal faaliyetleri daha kaliteli hale getirmek için belirli şehirlerde çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar dahilinde devlet destekli olarak hibe kredileri veriliyor. Tarımsal faaliyetler için son derece önemli olan traktör kullanımını yaygınlaştırmak ve işleri kolaylaştırmak için traktör hibe kredisinin verilmesine karar verilmiştir. Böylece çiftçilik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi amaçlanmıştır.
 
Ülkemiz bir tarım ülkesi olarak ifade edilirken çeşitli faktörler, maddi sorunlar, ekonomik bazı deformasyonlar tarımsal faaliyetlerin yeterince yerine getirilmediğini ortaya koydu. Bunun üzerine traktör alımlarında yüzde 50'lik kısmının devlet tarafından verilmesine karar verildi.
 
Destekten Nasıl Yararlanılabilir?
 
Tarımsal destekleri artırmak ve hibe kredisinden yararlanmak için çiftçilerin öncelikli olarak Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olan ve belirlenen illerde ikamet ediyor olmaları gerekmektedir.
 
Yeni çiftçiler için değil daha önceden belirli bir süredir çiftçilik yapan kişilerin destek ödemelerinden yararlanmaları amaçlanmaktadır. Ancak desteklerden yararlanmak isteyen kişilerin Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmaları gerekmektedir. Başvuru süresi içerisinde başvurunun tamamlanması son derece önemlidir. 2018 yılında devam eden desteklerin 2019 yılında devam edip etmeyeceği konusunda yeni bir açıklama henüz yapılmadı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol