kapat ikonu

Çiçekçilerin 2019’da 85 ülkeye ihracat hedefliyor

Geçen sene 77 ülkeye gerçekleşen satışla 100 milyon dolar ihracata imza atılırken, Türk kesme çiçek sektörünün, bu sene toplamda 85 ülkeye ulaşarak, 125 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyor.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmaz, geçen sene kesme çiçek ihracatında 100 milyon dolara ulaştıklarını belirterek, bu rakamın kendileri için önemli olduğunu vurguladı.
 
Bu sene 125 milyon dolarlık ihracat hedefleniyor
 
Uzun zamandır ihracatlarının 100 milyon doların altında izlediğini anımsatan Yılmaz, bu eşiği aştıkları için çok mutlu olduklarını dile getirerek, bu sene bu rakamın 125 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. Yılmaz, birlik olarak 500 milyon dolarlık ihracat hedeflerinin bulunduğunu ifade ederek, her sene artırarak en kısa zamanda bu hedefe ulaşacaklarını savundu.
 
İhracatta 85 ülkeye ulaşılması hedefi
 
Yılmaz, geçen sene 450 milyon dal çiçek ihraç edildiği bilgisini paylaşarak, bu sene de 500 milyon dalın üzerinde bir ihracatı gerçekleştirmek istediklerini anlattı. En önemli pazarlarının İngiltere ve Hollanda olduğunu bildiren Yılmaz, son dönemlerde Özbekistan pazarında da önemli bir artış olduğuna işaret ederek, Almanya, Azerbaycan ve Irak'a da yoğun ihracat yapıldığını duyurdu. Yılmaz, 77 ülkeye ihracat yaptıklarını, ancak 85 ülkeye ulaşmak istediklerini aktararak, pazarı artırmak adına ihracatçılar birlikleri olarak firmalarla hedef ülkeleri belirleyip, oralara gittiklerini anlattı. Yılmaz, ihracatçı ile ithalatçıyı buluşturduklarını kaydederek, iş bağlantıları yaptıklarını, bu çalışmalar sayesinde hedeflenen rakamlara ulaşacaklarını öne sürdü.
 
Türkiye’de 100’den fazla çeşit çiçek üretiliyor
 
Yılmaz, Türkiye'de 100'den fazla çeşit çiçek ürettiklerini fakat yoğun olarak karanfil ihracatını yaptıklarının altını çizerek, kalite açısından uluslararası arenada rekabet edebilecekleri birinci ürünün karanfil olduğunu savundu. İklimsel faktörler sebebiyle pek çok çiçeği üretmelerine karşın istenilen kalitede olmadığından dert yanan Yılmaz, iklim koşullarından dolayı Kolombiya, Ekvador ve Kenya'da üretilen gülün daha kaliteli olduğunu ileri sürerek, bu ülkelerden dünyaya gül satışı yapıldığını açıkladı.
 
Türkiye'nin birçok bölgesinde dış mekân açısından da çok kaliteli ürünlerin yetiştiğini öne süren Yılmaz, çok kaliteli ürünlerin bulunduğunu, ancak ihracat boyutunda ciddi bir atılımın olmadığını vurgulayarak, oradaki arkadaşlara da ihracatın önemini anlatmaya çalıştıklarını bildirdi. Yılmaz, dış mekânda da istenilen oranda ihracat seviyesinin yakalanabilmesi durumunda 500 milyon dolarlık ihracat rakamına daha kısa sürede ulaşılabileceğini anlatarak, kesme çiçek sektörünün istihdam açısından da önemli olduğunu söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol