kapat ikonu

Çiçek mezatlarında Sevgililer Günü yoğunluğu

Yalova'daki çiçek mezatında son dönemde satışların günde ortalama 3 kat arttığı bilgisi paylaşıldı.

Yalova'da yer alan Sınırlı Sorumlu Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifinin mezatında son dönemlerde satışların günlük ortalama 3 kat arttığı vurgulandı.
 
Kesme çiçek üretiminde önemli konumu bulunan Yalova'da, 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde çiçek mezatlarında yoğunluk yaşanıyor.
 
Tüm Türkiye'de 18 şubesi ve hemen hemen 6 bin üyesi bulunan Sınırlı Sorumlu Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi'nin Yalova'daki mezatında satışların günde ortalama 3 kat arttığı açıklandı.
 
Sevgililer Günü yoğunluğu 10 gün öncesinden başladı
 
Bölgede bulunan yerel gazetecilere değerlendirmelerde bulunan kooperatifin Yalova Şubesi ziraat mühendislerinden Onur Ateş, 14 Şubat Sevgililer Günü vesilesiyle yoğunluk yaşadıklarını ifade ederek, Türkiye'nin farklı kentlerindeki üreticilerin ürünlerini mezata ulaştırdığını ve 14 Şubat Sevgililer Günü yoğunluğunun 10 gün öncesinden başladığını belirtti.
 
15 gün önce demeti 800-100 TL olan güllerin fiyatları 200-250 TL’ye kadar çıktı
 
Ateş, Yalova Şubesi olarak daha evvel 80-100 koli olan satışlarının 300 koliye kadar çıktığını dile getirerek, 14 Şubat Sevgililer Günü için en çok rağbet gören çiçeğin her yıl olduğu gibi bu yıl da gül olduğunu bildirdi. Güle talebin çok olduğunu vurgulayan Ateş, hâliyle borsa usulü satış olduğu için fiyatın da yükseldiğini öne sürerek, 15 gün önce demeti 80-100 TL olan güllerin fiyatlarının bugünlerde 200-250 TL’ye kadar çıktığını söyledi.
 
Talep fazla ürün az olduğu zaman fiyatlar yükseliyor
 
Bölgede yıllardır çiçekçilik işi ile uğraşan Özer Semiz de 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi arz talep durumu vesilesiyle fiyatların yükseldiğine işaret ederek, Sevgililer Günü hazırlıklarının bir hafta öncesinden başladığını kaydetti. Üretici arkadaşların ürünlerini mezata gönderdiğini anlatan Semiz, kendilerinin de dükkâncılar olarak mezattan alışveriş yaptıklarını, süslemesini, işçiliğini, hazırlığını yaptıktan sonra 14 Şubat Sevgililer Günü’nde müşterilerin beğenisine sunduklarını ifade ederek, mezatta talep fazla ürün az olduğu zaman fiyatların da yükseldiğini söyledi. Semiz, bu dönemde de fiyatların biraz yüksek seyrettiğini anımsatarak, Türkiye'nin her yerinden çiçekçi arkadaşların burada olduğunu ve 14 Şubat'tan ötürü talebin fazla olduğu için fiyatların da ister istemez yükseldiğini ileri sürdü.
 
İstanbul’da bölge bölge fiyatlar değişebiliyor
 
Bu özel günde sevgilisine, eşine gül almak isteyenlerin 10-20 TL’yi gözden çıkarması gerektiğine dikkati çeken Semiz, İstanbul'da fiyatların daha da artabileceğini vurgulayarak, gülün de çok farklı çeşitleri olduğunu, cinsleri, kalitesi bulunduğunu aktardı. Semiz, kalitesine göre gül fiyatlarının değiştiğini dile getirerek, İstanbul'da da bölge bölge fiyatların değişebildiğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol