kapat ikonu

Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Devlet destekli olarak bankaların sunmuş olduğu çeyiz hesabı hizmeti gençlere evlilik ve birikim konusunda destek olmayı amaçlıyor.

  • Kredi
  • 23 Mayıs 2019 23:46
Devlet destekli olarak bankalar tarafından 16 Aralık 2015 tarihinden beri aktif olarak sunulan çeyiz hesabı sistemi son yıllarda gençler tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmaktadır. Yaklaşık olarak 3 yıllık bir birikim yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Bankaların bu konuda kişilerin aylık düzenli olarak birikim yapma zorunlulukları gündeme taşınmaktadır. Ancak bazı bankaların kendi çalışma prensipleri içerisinde sundukları haklar çerçevesinde dondurma ya da ara verme gibi çeşitli haklar sunulmaktadır.
 
Çeyiz hesabında evlenecek olan gençlerin 3 yıl boyunca evlilik öncesinde kendi birikimlerini gerçekleştirmeleri ve bu zorlu sürecin çok daha rahat ve masrafsız bir şekilde atlatılması amaçlanmaktadır. Devlet katkısı ile para çekilmeden önce yapılan birikime göre belirli bir oranda gerçekleştirilmektedir. Böylece yeni evlenecek olan gençlerin bu süreçte devlet tarafından desteklenmesi amaçlanıyor.
 
Çeyiz Hesabı Nasıl Kullanılır?
 
Çeyiz hesabı ilk kez evlenecek olan gençler için işleyen bir sistemdir. 27 yaşından küçük olunması gerekmektedir. Bu sebeple yaş kıstasına uymayanlar ve daha önce evlilik yapıp ikinci evliliğini yapacaklar için uygun değildir. Ortalama en az 100 liralık aylık ödeme yapılması bekleniyor. 18 yaşından büyüklerin rahatlıkla hesap açabilecekleri ifade edilirken 18 yaşından küçük olan gençlerin de velilerinin imzası ile sisteme kayıt olmaları amaçlanır.
 
Çeyiz hesabında gerçekleştirilen birikimlerde bankalar arasında transfer işlemleri gerçekleştirilmez. 3 yılın sonunda parayı çekmeden önce devlet tarafından yapılan birikime göre belirli bir miktar destek verilir ve böylece paranın değerinin artması sağlanır. Yeni evlenecek gençler için mükemmel bir finansal kaynak olarak değerlendirilebilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol