kapat ikonu

Çeyiz hesabı açtırmak için gerekli şartlar nelerdir?

Çeyiz hesabı açtırmak için karşılanması gereken koşullar nelerdir? Kimler çeyiz hesabı açtırabilir? Çeyiz hesabı açtırmak için ne gibi hazırlıklar gereklidir?

  • Kredi
  • 18 Nisan 2016 11:31
  • Son Güncelleme: 21 Nisan 2016 16:09
Devlet evlilik hazırlığında olan gençlere 3 yıllık birikimlerinin sonunda hesaplarındaki paranın yüzde 20’si kadarını çeyiz parası olarak verecek. Hükümetin seçim vaatlerinden biri olan bu uygulamaya katılmak için 3 yıl öncesinden çeyiz hesabı açmak gerekiyor.
 
Peki, çeyiz hesabı açtırabilmek için gerekli koşullar nelerdir? Herkes çeyiz hesabı açtırabilir mi? İkinc idefa evlenecek olanlar çeyiz hesabından yararlanabilecekler mi? Çeyiz hesabı için yaş sınırlaması nedir? Çeyiz hesabının ilk para dağıtımı ne zaman başlayacak? Bu soruların yanıtlarını haberimizden öğrenebilirsiniz…

 

Çeyiz hesabı açtırabilmek için kaç yaşında olmak gerekiyor?

 
Hükümetin seçim vaatlerinden bir tanesi olan evlilik hazırlığındaki gençlere çeyiz parası yardımı uygulaması sonunda hayata geçiriliyor. Ancak her genç bu hesaptan yararlanamayacak. Bu hesaptan yararlanabilmek için belirli koşulları karşılamak gerekiyor. Peki, bu koşullar nelerdir? Çeyiz parasından yararlanabilmek için en çok 27 yaşında olma zorunluluğu bulunduğundan ve hesabın 3 yıl öncesinden açılması gerekliliğinden dolayı en büyük 24 yaşında olmanız gerekiyor. 24 yaşında iken çeyiz hesabını açan bir genç 3 yıl sonraki birikimlerinden faydalanabilecek. Devlet biriken pararnın en fazla 5000 TL olması koşuluyla yüzde 20’sini gençlere düğün hediyesi olarak verecek.

 

İkinci evliliklerde de çeyiz hesabı açılabilir mi?

 
Devletin yeni ve ilk ekz evlenecek olan gençklere yardım etmek maksadıyla başlattığı çeyiz hesaı uygulamasından ikinci defa evlenecek olan gençler yararlanamayacak. İlk kez evlenecek olan ve 24 yaşını doldurmamış olan gençler bu hesanı açtırıp 3 yıllık birikimlerinin sonunda devletten yüzde 20 oranında destek alabilecekler.

 

Çeyiz hesabında ne kadarlık birikim olmalı?

 
Çeyiz hesabı en az 3 yıl öncesinde açılması gereken bir hesap olduğu için düzenli birikim gerektiriyor. Her ay düzenli olarak ya da her 3 ayda bir ödeme yapılması gerekiyor. Aksaklık olduğu zaman küçük bir ceza ödenerek hesabın bloke olunmasına neden olunabiliyor. Bu yüzden 3 yıl boyunca düzenli birikim yapmak gerekiyor. En fazla 15 bin lira birikimin yüzde 20’si gençlere çeyiz parası olarak veriliyor.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol