kapat ikonu

Çeyiz Desteği Ödemeleri İçin Geri Sayım Başladı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre bir süre önce hayata geçirilen çeyiz hesabı destek başvurularının 17 Nisan tarihinde başlaması bekleniyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk pek çok gencin merakla beklediği çeyiz hesabı ödemeleri hakkında yeni bir açıklamada bulundu. Yeni dönem çeyiz hesabı başvurularının 17 Nisan tarihi itibariyle başlamasına karar verildi. Çeyiz hesabına daha önce kayıt yaptırıp düzenli olarak birikim gerçekleştirenlere belirli oranda devlet desteği veriliyor. böylece belirli şartları taşıyan gençlerin evlenirken devlet destekli olarak birikimlerinden faydalanmaları ve böylece daha rahat bir aile kurmaları amaçlanıyor.
 
Çeyiz hesabı için ilk ödemelerin ise Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Düzenli olarak kayıt yaptıran kişilerin 3 yıl boyunca aylık belirli miktarlarda ödeme yapmaları bekleniyor. Evlenen katılımcıların müracaatları ise hesaplarının bulunduğu bankalara sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilecek.
 
22 Bin 344 Kişi Çeyiz Hesabı Açtı
 
Şimdiye kadar yapılan değerlendirmeler sonrasında toplam 15 farklı bankada 22 bin 44 tane çeyiz hesabının açıldığı öğrenildi. Çeyiz hesabı açan kişilerin evlilik tarihinden en az 3 yıl önce düzenli bir şekilde ödeme yapmaları gerekiyor. Devlet katkılı olarak ödemelerin geri alınabilmesi için ise kişilerin 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini gerçekleştirmiş olmaları gerekiyor. Banka hesabını 18 yaşından küçüklerde anne ve babalarının izinleri ve imzaları dahilinde açarak birikim yapabilecekler. Aylık ödenmesi gereken alt destek limitinin ise 155 lira 26 kuruş olarak belirlendiği açıklandı. Yapılacak ödemelere göre en fazla devlet desteğinin 9 bin liraya kadar çıkarılmasına karar verildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol