kapat ikonu

Çevreye Duyarlı Etiket Dönemi Başlıyor

Çevreye duyarlı çalışmalar devam ederken bu süreç içerisinde yıl sonunda etiketlerde eko etiket döneminin resmen başlaması planlanıyor.

Çevreye duyarlı çalışmalar devam ederken bu süreç içerisinde yıl sonunda etiketlerde eko etiket döneminin resmen başlaması planlanıyor.
 
Bir süredir çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından çevreye duyarlı çeşitli çalışmalar yapılıyordu. Bu çalışmalar çerçevesinde çevrenin korunması ve bu süreçte etiket sisteminin de çevreye duyarlı bir hale getirilmesi için çalışmalar başlatıldı. Tüketicilere faydalı olması beklenen süreçte çevreye duyarlı zararlı olmayan ürünlerin belirlenmesi için etiket sisteminde birtakım değişikliklerin olması planlanıyor.
 
Çalışmanın başlangıcında öncelikli olarak 3 farklı sektörün altı ürünle birlikte seçilmesine karar verildi. Bununla birlikte çevresel etiket araştırmaları yapılacak. Türkiye'de ilk kez ürünlere çevresel etiket verilmesi planlanıyor. Çalışmalarda ilk üç ürünün belirlenmesine karar verildi. Uygulamanın Türkiye'de ilk kez kullanılıyor olması heyecan verici olarak nitelendirildi.
 
Tüketicilerin çevreye olan duyarlarının bu sayede artırılması planlanıyor. Sistem çevresel atıkların ortadan kaldırılmasının yanı sıra vatandaşların ürün yönetimini en doğru şekilde yapmalarını da sağlayacak. Çalışma ile birlikte vatandaşlar duyarlı ürünler arasında sorunsuz bir şekilde seçim yapabilecekler. Türkiye eko etiket dönemi ile böylece tanışmış olacak. Avrupa Birliği standartlarına ve şartlarına uygun olan sistemin tamamen çevreci olması bir şans olarak değerlendiriliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol