kapat ikonu

Ceviz Yetiştiricilerine Destek Veriliyor Mu?

Ceviz yetiştiriciliği konusunda bilincin artması ve ihtiyacın yükselmesine bağlı oalrak devlet tarafından çeşitli desteklerin verildiği açıklandı.

Ceviz yetiştiriciliği konusunda bilincin artması ve ihtiyacın yükselmesine bağlı oalrak devlet tarafından çeşitli desteklerin verildiği açıklandı.
 
Türkiye bir tarım ülkesi olarak isimlendirilirken son zamanlarda ceviz tüketiminin de giderek arttığı belirlendi. Tüketimin artması ile birlikte günümüzde ceviz ithalatının başlaması tartışmaları beraberinde getirdi. Üretim için gerekli şartların bulunmasına rağmen ülkemizde başarılı bir şekilde üretimin yapılmaması konunun tekrar gündeme taşınmasını sağladı.
 
İthal ceviz fiyatları gün geçtikçe dolar ve döviz bazında yükselince cep yakmaya başladı. Pek çok faydası bulunan cevizin tüketimi birçok kesim tarafından imkansız hale gelince duruma zaman kaybetmeden el kondu. Ceviz üretimi günümüzde tüm kurallara uygun bir şekilde gerçekleştirildiği takdirde son derece karlı ve başarılı bir sektör olarak ifade ediliyor.
 
Cevizde Devlet Desteği Devam Ediyor
 
Son dönemlerde devlet tarafından tarıma verilen destek giderek artmaya başladı. Bunlar arasında ceviz üreticiliği de ilk sıralarda yer alıyor. Ceviz üretimi yapmak isteyen ya da mevcut üretimini büyütmek isteyen kişilere bu anlamda devlet tarafından belirli ödemeler yapılıyor. Özellikle 5 dekar ve üzerinde büyük arazisi bulunan pek çok kişinin toplu anlamda ceviz ağacı dikmesi halinde dekar başına 100 liralık destek ödemesinin yapılacağı ifade edildi. Üretimde son derece gerekli olan damla sulama sisteminin yarısının da devlet tarafından karşılanacağı açıklandı. Destek almak isteyen çiftçilerin çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmaları son derece önemlidir. Tarımsal kalkınma bölgelerinde yapılması da gereklidir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol