kapat ikonu

CERN'de Türk kadınlarının oranı yüzde 20'yi geçti

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş insanlarının aldığı CERN proje ihalelerindeki kadın patron oranının yüzde 20'yi geçtiğini duyurdu.

  • Gündem
  • 26 Aralık 2018 14:50
  • Son Güncelleme: 26 Aralık 2018 14:51
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) faaliyetleri ve Türk firmaların merkeze yönelik çalışmaları ile ilgili gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.
 
Hisarcıklıoğlu, CERN'in 2010 yılından beri genişleme politikasını yürürlüğe koyduğunu anımsatarak, merkezde 22 ülkenin tam üye, 3 ülkenin tam üyelik yolunda ortak üye, 5 ülkenin ise ortak üye konumunda bulunduğunu ifade etti.
 
TÜRK İŞ İNSANLARININ ALDIĞI CERN İHALELERİNDEKİ KADIN PATRON ORANI YÜZDE 20’Yİ GEÇTİ
 
Türkiye'nin 2015’te CERN'e ortak üye olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, üyeliğin ardından TOBB bünyesinde "TOBB-CERN Sanayi İrtibat Ofisi"nin kurulduğunu hatırlatarak, TOBB-CERN Sanayi İrtibat Ofisinin, Türk firmalarına ihale ve alım süreçlerinde önemli avantajlar sağladığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, ofisin kurulan sanayi iletişim ağıyla Türkiye’de bulunan sanayicilerin yüksek teknolojili üretim ve ürün çeşitliliği bakımından çalışmalarını da hızlandırdığını ifade ederek, Türk iş insanlarının aldığı CERN ihalelerindeki kadın patron oranının yüzde 20'yi geçtiğini duyurdu.
 
CERN’DEKİ KADIN PATRONLAR GENÇ KADIN GİRİŞİMCİLERE ROL MODEL OLACAK
 
Hisarcıklıoğlu, yeni nesillerin kendine güvenerek, daha büyük başarılara imza atacağına ve iş dünyasındaki 'topuk sesleri'nin artık erkeklerin gerisinde kalmayacağına inancının tam olduğunu vurgulayarak, Türkiye’deki kadın patronlarının CERN projelerindeki başarısı ve ağırlığının, genç kadın girişimciler için de rol model olacağını dile getirdi.
 
TOBB CERN Sanayi İrtibat Temsilcileri Kurulu Başkanı Hakan Kızıltoprak ise Rifat Hisarcıklıoğlu'nun kendilerine bu konuda en büyük destek ve yol gösterici olduğunu anlatarak, Türk iş dünyasının, CERN ihalelerinden daha fazla pay alabilmesi adına çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.
 
KADIN GİRİŞİMCİLERİN BAŞARILARI GURUR VERİCİ
 
Kadın girişimcilerin bu alandaki başarılarının da gurur verici olduğunu dile getiren Kızıltoprak, CERN'in kadın girişimcilere teşvik edici ve pozitif yaklaşımının, onların hevesini ve çalışma azmini artırdığını söyleyerek, Mistel Kablo Elektrik'ten Gaye ve Misten Turgut, Gözüküçük Makine'den Zuhal Gözüküçük, Figabara Elektrik'ten Burcu Alpoğuz ve Mapsis Metal'den Filiz Akkaş yöneticiliğinde CERN'de yakalanan başarılarla iş dünyasındaki "erkek egemen" algının kırıldığını aktardı.
 
CERN yetkililerinin bakır ürün için kendilerine ulaştığını ve istedikleri kalitede ürün temin edemediklerini söylediklerini anlatan Figabara Elektrik firmasının yöneticisi Burcu Alpoğuz, CERN'i ziyaret ettiklerini ve incelemelerde bulunduklarını ifade ederek, istenilen bakır ürünlerini üretebilecekleri konusunda yetkilileri ikna ettiklerini anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol