kapat ikonu

Cep telefonunda taksit düzenlemesi uzatılsın

Mobil iletişim sektöründeki sürdürülebilirliği sağlamak için diğer sektörlerde olduğu gibi taksit düzenlemesinin 2019 sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

m-TOD Yönetim Kurulu Başkanı Terzioğlu, mobil iletişim sektöründeki sürdürülebilirliği sağlamak için diğer sektörlerde olduğu gibi taksit düzenlemesinin 2019 yılı sonuna kadar sürmesini beklediklerini belirterek, önemli açıklamalarda bulundu.
 
KARAR, SEKTÖRDE İSTİHDAM AZALMASININ ÖNÜNE GEÇTİ
 
Gazetecilere konuşan Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Terzioğlu, Ticaret Bakanlığı tarafından alınan cep telefonu taksit düzenlemesi kararının, sektörde istihdam azalmasının önüne geçtiğini dile getirerek, yeniden canlanmayı da beraberinde getirdiğini öne sürdü. Terzioğlu, mobil iletişim sektöründeki sürdürülebilirliği sağlamak için diğer sektörlerde olduğu gibi taksit düzenlemesinin 2019 yılı sonuna dek devam etmesini istediklerini bildirdi.
 
İLGİLİ MADDEDE DEĞİŞİKLİK
 
Terzioğlu tarafından yapılan açıklamada, Ticaret Bakanlığının yayımladığı "Perakende Ticarette Uygulanacak İlke Ve Kurallar Hakkında Yönetmelik"in Kasım 2018 yılında değiştirildiği anımsatıldı. Söz konusu yapılan değişikliğe göre, Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik'in 12/B maddesinde bulunan "cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı için kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı geçemez" ibaresinin yerine "tablet ve bilgisayar alımı için kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı, fiyatı 3 bin 500 lirasına kadar olan cep telefonu alımı için kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı, fiyatı 3 bin 500 lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı için kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı geçemez" şeklinde tekrardan revize gedildiği belirtildi.
 
31 OCAK 2019’A KADAR TELEFON SATIŞLARINDA 12 AY TAKSİTLİ YAPIYA GEÇİLDİ
 
Terzioğlu, açıklamasında, "Bununla beraber, '12/B maddesinin ikinci fıkrasında ücreti 3 bin 500 lirasının üzerinde bulunan cep telefonu satışlarında 6 ay olarak uygulanan taksitlendirme süresi 31 Ocak 2019 tarihine kadar 12 ay olarak uygulanacak’’ geçici maddesinin eklendiğini anımsatarak, tüm cep telefonları satışlarında 31 Ocak 2019 tarihine dek 12 ay taksitli yapıya geçildiğini vurguladı.
 
m-TOD Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Terzioğlu, Ticaret Bakanlığının söz konusu düzenlemesinin, sektörde istihdam azalmasının önüne geçerek tekrardan canlanmayı da beraberinde getirdiğini dile getirerek, mobil iletişim sektöründeki sürdürülebilirliği sağlamak için diğer sektörlerde olduğu gibi, taksit düzenlemesinin 2019 yılı sonuna dek devam etmesini arzuladıklarını açıkladı. Kaan Terzioğlu, cep telefonu taksit düzenlemesinin uzatılmasının, ekonomideki canlılığı sürdüreceğini, bu bakımdan bu düzenlemenin uzatılmasının sektör temsilcileri tarafından sevinç ile karşılanacağına işaret ederek, geçen sene döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların etkisini ancak bu vesileyle atılabileceğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol