kapat ikonu

Cep Telefonu Satışlarında Yeni Dönem Başlıyor

Sıfır alınan cep telefonlarında alındıktan bir süre sonra yaşanan çeşitli arızaların ardından artık telefon geri iade edilebilecek.

Sıfır olarak büyük meblağlara alınan cep telefonlarının çeşitli nedenlerden dolayı aldıktan kısa bir süre sonra bozulması çeşitli tartışmalara sebep olmuştu. Bu konuda yapılan itirazların ardından satıcıların geri iade konusunda sert bir tavır sergilemeleri çeşitli mağduriyetleri beraberinde getirmişti. tüketicilerin bu konudaki ısrarları ve yapmış oldukları başvuruların ardından Yargıtay beklenen cevabı verdi. Bundan sonra cep telefonlarını aldıktan kısa bir süre bozulması halinde satıcıya yeniden iade etmek için büyük itirazlara gerek kalmayacak. İşlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek.
 
Yargıtay tarafından verilen ve emsal niteliğinde olan bu karar sonrasında milyonlarca cep telefonu kullanıcısının karardan olumlu etkileneceği öğrenildi. Sıfır olarak aldığı cep telefonunun aldıktan kısa bir süre sonra arızalanmasının ardından sözleşmeden dönmek istediği ve bu sebeple satıcıya ulaştığı öğrenildi. Telefonu yeniden aldığı iş yerine iade etmek istedi.
 
Satıcının ise mağdur olan tüketiciye başka bir telefon önerdiği ve ardından bu telefonun da bozuk çıktığı öğrenildi. Konuyu mahkemeye taşıyan tüketici ise telefonu iade etmek ve parasını geri almak istediğini belirtti. Ardından 2 bin 500 lira manevi 450 lira ise maddi tazminat davası açtığı öğrenildi. Mahkeme tarafından reddedilen dava sonrasında kararın yeniden temyiz edildiği öğrenildi. Ardından Yargıtay emsal niteliğinde bir karara imza attı. Artık cep telefonları arızalı çıkması durumunda değişim hakkının yanı sıra iade hakkını da saklı tutabilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol