kapat ikonu

Cep Telefonu Kullanıcılarına Uyarı! Bugün Başlıyor!

Cep telefonu kullanıcılarının son dönemlerde yaşamış olduğu istek dışı abonelikler çeşitli tartışmalara neden olmuştu. Bu süreç içerisinde cep telefonu kullanıcılarının isteği dışında yapılan işlemler için gerekli çalışmaların başlatılmasına karar

Cep telefonu kullanıcılarının son dönemlerde yaşamış olduğu istek dışı abonelikler çeşitli tartışmalara neden olmuştu. Bu süreç içerisinde cep telefonu kullanıcılarının isteği dışında yapılan işlemler için gerekli çalışmaların başlatılmasına karar verildi.
 
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte son dönemlerde cep telefonu kullanımı bir lüksten daha çok ihtiyaç haline geldi. Bu süreç içerisinde milyonlarca cep telefonu kullanıcısının operatörler tarafından verilen bazı hizmetler sonrasında mağdur edildiği tespit edildi. Operatörlerin vatandaşların herhangi bir şekilde haberi olmadan sistem tarafından mağdur edildikleri ve haklarında haberleri olmadan çeşitli işlemler yaptıkları öğrenildi.
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından tüketicilerin son dönemlerde internette gezindikleri sırada operatörler tarafından herhangi bir şekilde haber vermeden farklı sistemlere aboneliklerinin gerçekleştirildiği öğrenildi. Abonelerin hakkında herhangi bir işlem yapmadan önce mutlaka gerekli onayların alınması için müşteri hizmetleri tarafından aranmaları ya da mesaj gönderilmeleri gerekiyordu. Son dönemlerde pek çok telefon kullanıcısının şikayeti ile ortaya çıkan durum sonrasında herhangi bir şekilde haber vermedikleri, kendi istekleri dahilinde işlem yaptıkları ortaya çıktı.
 
Tüketiciler için internetten talep ve onay olmaksızın abonelerin haricinde işlemlerin yapılması vatandaşların ciddi sorunlar yaşamasına neden oldu. Bugünden itibaren Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından onay zorunluluğunun getirilmesine karar verildi. Operatörler tarafından herhangi bir şekilde izin alınmaksızın işlem yapması engellenmiş olacak. Herhangi bir tarife işlemlerinin ise öncelikli olarak sms ya da arama yolu ile bildirilmesi gerekecek. Onay verilmemiş işlemler herhangi bir şekilde sisteme konulmayacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol