kapat ikonu

Cep telefonlarına yeni vergi

Cep telefonlarından alınan TRT payı, ÖTV ve KDV’den sonra şimdi de fikir ve sanat eserlerini çoğaltmaya yarayan yüzde 1'lik Kültür Bakanlığı payı eklendi.

  • Teknoloji
  • 04 Mart 2020 22:10
  • Son Güncelleme: 04 Mart 2020 22:13

Her türlü boş CD, DVD, USB bellek gibi fikir ve sanat eserlerini çoğaltmaya yarayan teknik cihazların imalat veya ithalat bedelleri üzerinden yapılan kesintiye cep telefonları da eklendi.

CEP TELEFONLARINDAN YÜZE 1 KESİNTİ

Cep telefonları için kesinti yüzde 1 olarak belirlendi. İlgili Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’nin 4 Mart günlü sayısında yayımlandı. Kararla imalattan da kesinti yapılması imkanı bulunuyor ancak kararın mevcut halinde üretim ve ihracat kapsam dışında bırakıldı. Karar, Resmi Gazete’de yayınlandıktan 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, üretim ve ihracat yapanlar dışında kalanlar ay içinde sattıkları bu ürünlerin imalat bedeli üzerinden yapılan kesintiyi takip eden ay içinde yatıracak. Kesinti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı hesaba ödenecek.

YAPILACAK KESİNTİ ORANLARI

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre kesinti oranları; CD ve DVD için yüzde 0,5, cep telefonunda yüzde 1, ses kayıt cihazları için yüzde 3, video kayıt cihazları için yüzde 2, USB ve benzeri ve sabit veya döner disk içerenler için yüzde 3, ses kaydedebilen radyo cihazları için yüzde 2, monitör ve projektörler için yüzde 2, olarak belirlendi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol