kapat ikonu

Çelikte yurt içi talebin canlandırılması gerek

TÇÜD Genel Sekreteri, geçen senenin ikinci yarısında yüzde 50 oranlarını yakalayan ihracat artışının yavaşladığına işaret ederek, yurt içi talebi canlandıracak bir çalışma içine girilmesi gerektiğini savundu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, geçen senenin ikinci yarısında yüzde 50 oranlarına dayanan ihracat artışının yavaşladığını anımsatarak, yurt içi talebi canlandıracak bir çalışma içine girilmesi gerektiğini söyledi.
 
İç piyasada tüketim gerilerken, ihracat artışı yaşandı
 
Geçen senenin ilk aylarında üretimde artış eğiliminin görüldüğüne dikkati çeken Yayan, fakat yılın ortalarına doğru inşaat, sanayi ve otomotiv sektöründe karşılaşılan problemlerin çelik üretimini de etkilediğini ifade ederek, çelik ihracatında, geçen senenin ikinci yarısında aylık bazda yüzde 50'lere ulaşan ihracat artışı yaşandığını, bu artışın da iç piyasada tüketimin gerilemesinden kaynaklandığını belirtti. Yayan, tüketimin daralmasının ardından üreticilerin yeni pazar arayışı içerisine girmeye başladığını aktararak, ABD'nin geçen sene çelik ithal ettiği tüm ülkelere yönelik yüzde 25 vergi uyguladığını ve daha sonra bunu Türkiye özelinde yüzde 50'ye kadar çıkarttığını kaydetti.
 
Üreticiler kayıpları telafi etmek adına yönünü AB, Uzak Doğu ve Güney Asya’ya çevirdi
 
Bu durumun 2018 yılının ikinci yarısında ABD'ye ihracatın durma noktasına gelmesine sebep olduğunu söyleyen Yayan, sonuç olarak ABD’nin ihracat pazarı olmaktan çıktığının altını çizerek, Orta Doğu ve Körfez bölgesi ülkelerine ihracatta da problemler yaşadıklarından bahsetti. Yayan, üreticilerin kayıpları telafi etmek adına Avrupa Birliği (AB), Uzak Doğu ve Güney Asya pazarına yönünü çevirdiğini öne sürerek, AB ülkelerinin de ithal çeliğe yönelik küresel seviyede korumacı tedbirler uygulamasına rağmen Türkiye'nin mesafe ve piyasa aktörleriyle ilişkiler açısından diğer ülkelere göre daha avantajlı konumda yer aldığını savundu.
 
AB’ye ihracat yavaşlayabilir
 
Söz konusu avantaja rağmen, koruma tedbiri sebebiyle, bu sene AB'ye ihracatın yavaşlayabileceği uyarısında bulunan Yayan, Türkiye'nin bu standartlarda neden fazla ithalat yaptığını sorgulaması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'nin kendisine uygulanan tedbirleri, kendi çıkarlarını maksimize edecek bir biçimde karşı tarafa iletmek mecburiyetinde olduğunu dile getirdi. Yayan, Türkiye’nin yassı ürünlerde yaklaşık 4-4,5 milyon tonluk, yüzde 25'lik, ihtiyaç fazlası kapasitesi bulunduğunu anımsatarak, uzun ürünlerde de hemen hemen yüzde 100'lük kapasitesinin bulunduğuna dikkati çekti. Bu bakımdan incelendiğinde, ithalatı sınırlandırma konusunda, Türkiye’nin rahatlıkla kendi şartlarını gözeten kararlar verebileceğinden bahsederek, ihracat artışının yavaşlama dönemine girdiğinin ve AB Komisyonunun getirdiği kotaların, bu durumu daha hızlandırmasından endişe duyulduğunun altını çizdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol