kapat ikonu

Çelik üretimi azaldı

Türkiye'nin ham çelik üretimi geçen sene bir önceki yıla kıyasla yüzde 0,6 oranda azalarak 37,3 milyon ton seviyesinde tamamlandı.

  • Sektörel
  • 06 Şubat 2019 12:15
  • Son Güncelleme: 06 Şubat 2019 12:16
Dünya Çelik Birliği tarafından paylaşılan bilgilere göre Çin, 2018 yılındaki 928,3 milyon tonluk üretimiyle, küresel sıralamada zirvede yer alırken, dünya çelik üretiminin yüzde 51,3'ünü tek başına gerçekleştirdi. Türkiye ise bu listede 8. sıradaki yerini korudu.
 
Bunun yanında belirtilen dönemde çelik tüketimi yüzde 14,9 gerileyerek 30,6 milyon tona düştü.
 
KÂR MARJI DÜŞÜNCE ÜRETİCİLER İHRACATA YÖNELDİ
 
Gazetecilere konuşan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, geçen sene çelik ihracatının miktar bazında yüzde 20,5 yükselerek, 22,1 milyon tona, değer bazında ise yüzde 32,1’lik artışla 17,7 milyar dolara ulaştığını ifade ederek, dünya çelik piyasasında geçen sene korumacı politikaların oluşturduğu baskı ve yurt içi çelik üretiminin yüksek oranda gerilemesi sebebiyle çelik üreticilerinin kâr marjlarının önemli ölçüde düştüğünü, bu sebeple üreticilerin ihracata yöneldiğini belirtti. Yayan, miktar bazında ihracatın aynı dönemde en çok arttığı ülke grubunun yüzde 49 ile Avrupa Birliği (AB) olduğu bilgisini paylaşarak, yüzde 36,4 ile en büyük düşüşün de ABD'ye yapılan ihracatta görüldüğünü dile getirdi.
 
MİKTAR BAZINDA ARTIŞ GÖRÜLEN TEK BÖLGE KUZEY AFRİKA
 
İthalatın 2018 yılında iç talepteki daralma ve kur artışının etkisiyle söz konusu dönemde miktar bazında yüzde 11,3’lük düşüşle 14,5 milyon tona gerilediğini bildiren Yayan, değer yönünden ithalatın da yüzde 3,3’lük yükselişle 12,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Çelik ithalatının geçen sene miktar bazında artış gösterdiği tek bölgenin yüzde 148,1 ile Kuzey Afrika olduğuna dikkati çeken Yayan, ithalatta yıllık olarak en fazla azalışın da yüzde 26,3 ile Orta Doğu/Körfez bölgesinden kaynaklandığını vurguladı.
 
2018 YILI DÜNYA ÇELİK SEKTÖRÜ BAKIMINDAN EN SERT YIL OLDU
 
Yayan, ABD tarafından başlatılan, ardından AB ve diğer bazı ülkelerin dâhil olduğu korumacılık uygulamalarına vurgu yaparak, bu uygulamalara gösterilen reaksiyonların ardından, 2018 yılını dünya çelik sektörü bakımından korumacılık rüzgârlarının en sert estiği yıl olduğunu söyledi. Geçen senenin ikinci yarısında bazı problemlerin yaşandığını ve bunların hâlen devam ettiğini anımsatan Yayan, AB'nin açıkladığı ülke bazlı koruma önlemlerinin ve yurt içi talepteki daralmanın, üretim ve ihracatı olumsuz yönde etkileyeceğinden endişe duyduklarını kaydederek, 2019 yılında yurt içi tüketimin artırılması, ithalatın yurt içi tüketim içindeki payının azaltması ve sektörel rekabet gücünü düşüren girdi maliyetleri üzerindeki yüklerin kaldırılmasına yönelik tedbirlerin uygulanmaya başlanmasının sektör için hayati önem taşıdığını savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol