kapat ikonu

Cebe ve damağa hitap eden tatlı: Sütlü Nuriye

Diyarbakır'ın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan sütlü Nuriye tatlısı, fiyatının uygun ve hafif olması sebebiyle tercih sebebi hâline geldi.

Diyarbakır'ın vazgeçilmezleri arasına giren sütlü Nuriye, fiyatının uygun ve hafif olması ile birlikte tüketici tarafından talep ediliyor.
 
Halk arasında "Diyarbakır baklavası" olarak da bilinen tatlı, badem ve 20 kat yufkayla hazırlanmasının ardından şerbeti bir güzel yediriliyor. Diyarbakır’ın vazgeçilmezleri arasında bulunan sütlü Nuriye tatlısı, baklava çeşitlerine kıyasla fiyatının uygun olması sebebiyle de rağbet ediliyor.
 
SÜTLÜ NURİYE TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE SEVİLEN BİR TATLI HÂLİNE GELDİ
 
Gazetecilere konuşan Yenişehir’deki bir işletmeci Ahmet Altunbay, sütlü Nuriye'nin, Osmanlı saraylarında yapılan bir tatlı olarak bilindiğini belirterek, bu tatlının Diyarbakır'da çok fazla tüketildiği için şehrin kültürüyle özdeşleştiğini ifade etti. Gaziantep'te fıstık yetiştiği için fıstıklı baklavanın meşhur olduğuna işaret eden Altunbay, bademden ötürü de Diyarbakır'ın da sütlü Nuriye tatlısının meşhur olduğunu dile getirerek, sütlü Nuriye'nin Türkiye'nin her yerinde sevilen bir tatlı hâline geldiğini bildirdi.
 
DİĞER BAKLAVALARA NAZARAN ÇOK DAHA HAFİF
 
Altunbay, sütlü Nuriye’nin diğer baklavalara nazaran çok daha hafif olduğunu vurgulayarak, şerbetinin sütle yapılmasından dolayı hafif olduğunu söyledi. Fıstık yerine badem kullanıldığını ve ağızda kolayca dağıldığını anlatan Altunbay, bunun sipariş üzerine yapıldığını aktararak, bir gün önce siparişleri aldıklarını, kargoyla il dışına da gönderdiklerine dikkati çekti. Altunbay, eski müşterileri olduğunu ve özellikle Diyarbakır merkezde doğup büyüyen ve il dışında yaşayanların bu tatlıyı tercih ettiğini açıkladı. Bundan dolayı iyi gelir elde ettiklerini belirten Altunbay, sütlü Nuriye’yi ihracata da göndererek, Türkiye’ye döviz girdisi sağlamak istediklerini beyan etti.
 
ŞERBETİNİN ILIK OLMASI EN ÖNEMLİ PÜF NOKTALARINDAN
 
Altunbay’ın yanında baklava ustası olarak çalışan Mehmet Emin Gezer de sütlü Nuriye'nin şehrin has tatlıları arasında yer aldığını anımsatarak, geçmiş senelerde evlerde hazırlandığını, şimdi de çeşitli işletmelerde yapıldığını söyledi. Sütlü Nuriye’nin maliyetinin de düşük olduğunu vurgulayan Gezer, baklavanın kilogramının 65, sütlü Nuriye'nin 45 Türk lirası olduğunu kaydederek, tatlının hazırlanması ile ilgili çeşitli püf noktaları da paylaştı. Yağın parmağı yakmaması gerektiğini ve sütün de ılık olmasının şart olduğunu ileri süren Gezer, diğer baklava çeşitlerine kıyasla ucuz olan bu tatlının içine bolca badem koyduklarını, hamurunu da bol yumurtayla hazırladıklarını anlatarak, yirmi kat yufka kullandıklarını bildirdi. Gezer, yarım saat fırında pişmesinin ardından ılık sütten yapılmış şerbetle servise hazır hâle getirdiklerini kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol