kapat ikonu

Cari rakamlarda tüm zamanların rekoru kırılabilir

Bakan Albayrak, ekimde cari fazla verileceğini ifade ederek tüm zamanların rekorunun kıracak bir rakamın çıkabileceğinden bahsetti.

  • Gündem
  • 20 Kasım 2018 13:57
  • Son Güncelleme: 20 Kasım 2018 14:14
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından bu yıl 17'ncisi gerçekleştirilecek MÜSİAD EXPO kapsamında, ‘’Dünya Para Sisteminde Çoğulculuk ve Adalet’’ ana teması altında düzenlenen 22. Uluslararası İş Forumu (International Business Forum-IBF) açılışında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 150’den fazla ülkeden katılımcıların, firmaların bir arada bulunduğu böyle bir organizasyonun Türkiye için çok ciddi bir önem arz ettiğine dikkati çekti.
 
YENİ FİNANSAL MİMARİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR
 
Albayrak, organizasyona ev sahipliği yapan MÜSİAD yönetimini tebrik ederek, Türkiye’de sermaye piyasalarının yaygınlaştırılması ve derinleştirilmesi için yeni bir finansal mimari çalışmaların yürütüldüğü bilgisini paylaştı.
 
TEK BİR PARA BİRİMİNİN EGEMEN OLDUĞU SİSTEME KARŞI RİSKLER EN AZA İNDİRİLMELİ
 
Türkiye’nin son birkaç ayda yaşadığı sürecin, uluslararası para sistemindeki sorunların da açık bir yansıması olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Bakan Albayrak, tek bir para biriminin egemen olduğu bu sisteme karşı, bölgesel ve ülkeler arasındaki iş birlikleri ile çeşitlendirilerek finansal risklerin en aza indirilmesi gerektiğini savundu.
 
TÜRK LİRASINA YÖNELİK SALDIRILAR BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANDI
 
Bakan Albayrak, ağustos ve eylül ayında Türkiye’ye yönelik gerçekleştirilen ekonomik girişimler, doğrudan Türk lirasını ve ekonomik istikrarı hedef aldığını hatırlatarak, bu operasyon karşısında Türkiye’nin ortaya koyduğu irade sayesinde, tüm bu girişimlerin başarısızlıkla sonuçlandığını öne sürdü.
 
EKİM AYINDA TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILACAK
 
Ağustos ve eylül aylarının ardından ekim ayında cari fazla verileceğini birçok ortamda dile getirdiğini anımsatan Bakan Albayrak, ağustosun ve eylülün gayet iyi geldiğini, şimdi ekim ayında belki tüm zamanların rekorunu kıracak bir rakamın açıklanabileceği yorumunda bulunarak, kasım ayında şu 18 gün itibarıyla ihracatın ithalatı karşılama oranı noktasında çok güçlü rakamların gelmeye başladığını söyledi.
 
BEKLENTİLER DIŞINDA BİR GELİŞME YAŞANMADI
 
Bakan Albayrak, adının dengelenme koyulan bu süreçte şu ana kadar beklentilerin dışında bir gelişme yaşanmadığını, Yeni Ekonomi Programın açıklanması ile ithalat kaynaklı vergi gelirlerinin düşeceğini ancak ihracat noktasında çok daha iyi performans sürecinin yaşanacağı yönünde öngörülerin bulunduğunu anlattı.
 
ANALİZLER YAPILARAK STRATEJİ VE HEDEFLER BELİRLENECEK
 
Büyüme hedeflerinin belirlenirken 3. ve 4. çeyrekte gerçekleşecek süreçleri detaylıca analiz edildiğini vurgulayan Albayrak, 2019 yılına girerken, aylık ve çeyrekler kapsamında gerçekleşecek makroekonomik göstergelerin detaylı analizleri yapılarak stratejilerin ve hedeflerin buna göre belirleneceğini açıkladı.
 
Bakan Albayrak, 3 aylık sert kur ataklarının ardından bugün gelinen noktada politikalarının başına enflasyonla mücadeleyi koyduklarını bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol