kapat ikonu

Cari dengenin çok daha hızlı toparlandığını görüyoruz

Bakan Albayrak, büyümeye katkının ihracat gibi alanlara kaydığını, cari dengenin çok daha hızlı toparlandığını söyledi.

  • Gündem
  • 24 Ocak 2019 21:03
  • Son Güncelleme: 24 Ocak 2019 21:21
Davos’ta düzenlenen 49. Dünya Ekonomik Forumunda (WEF) konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, WEF kapsamında yoğun bir diplomasi trafiği yaşadıklarını ifade ederek, bu sene Davos Zirvesi'nin enteresan geçtiğini dile getirdi. Dünya ekonomisine yönelik ciddi endişelere tanıklık ettiğini vurgulayan Albayrak, son bir yıldaki gelişmelerden oldukça kaygı duyulduğunu belirterek, Türkiye'nin çok büyük bir refleks gösterip başarılı bir şekilde yıl sonu hedeflerine ve bu politikalar noktasında ne kadar olumlu bir netice seti, politika setiyle karşılaştığından dolayı ciddi bir takdir aldıklarını anlattı.
 
TÜM KAYGILAR GİDERİLDİ
 
Albayrak, 6 ay önce “bütçe disiplini”, “cari denge,” ve “enflasyonla mücadele” endişelerin olduğunu anımsatarak, bu konularda bütün kaygıların giderildiğini vurguladı. 2019 bütçesinin kendileri açısından çok daha rahat bütçe olacağını ve 2019 bütçesinde tek seferlik gelir öngörmediklerini kaydeden Albayrak, büyümeye katkının ihracat gibi alanlara kaydığını, cari dengenin çok daha hızlı toparlandığını yineleyerek, enflasyonda çok yakın takip ve markajlarının devam ettiğini, 2019'u reel ekonomi ve büyümeye dayalı olarak güçlü bir biçimde kapatacaklarını ileri sürdü.
 
3 MİLYAR TL’YE YAKIN TASARRUF ELDE EDİLDİ
 
Ekonominin tüm paydaşlarını rasyonel bir politikayla yönetmek zorunda olduklarına dikkati çeken Albayrak, yalnızca son çeyrekte faiz giderlerinden de 3 milyar TL’ye yakın tasarruf elde ettiklerinin altını çizerek, çok daha aktif hazinecilik ortaya koyacaklarını savundu. Albayrak, hazine borçlanmalarında maliyetleri düşürmenin öncelikleri arasında yer aldığını vurgulayan Albayrak, Avro swap konusunda da etkili hazinecilik noktasında çok daha yakından takip edecekleri bir süreç olacağını ifade etti.
 
YAŞANANLARA TÜRKİYE’DEKİ REEL EKONOMİ ÇOK GÜÇLÜ BİR CEVAP VERDİ
 
Ekonomide son yaşananlara Türkiye’deki reel ekonominin çok güçlü bir cevap verdiğini kaydeden Bakan Albayrak, bunun bir sebebi olmadığına, birçok sebebi olduğuna dikkati çekerek, en önemlisinin, müthiş bir ekonomik koordinasyon aklıyla hareket edilen bir sürecin bulunduğundan bahsetti. Albayrak, ekonomideki oluşturulan koordinasyonun “gereksiz ithalatı” sınırlandırdığını hatırlatarak, ihracatın da anlamlı bir şekilde büyümeyi sürdürmesi ile cari açığın çok sert bir biçimde düşmeye başladığını anlattı. Bu seneki bütçede tek seferlik geliri öngörmediklerini ve bütçenin “muhafazakar” bir bütçe olduğunu ileri süren Albayrak, bu yılki bütçenin “küresel kıyamet senaryosu gerçekleşmezse” çok rahat bir bütçe olacağını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol