kapat ikonu

Cari açık 9 yılın en düşük seviyesini gördü

Türkiye'de cari işlemler hesabının, 2018 yılında 27,6 milyar dolarla son 9 yılın en düşük cari açığını verdiği belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden elde edilen bilgilere göre, cari işlemler hesabı, 2018’de 27 milyar 633 milyon dolar açık verirken, geçen sene cari açığın, bir önceki seneye göre 19 milyar 714 milyon dolar daha düşük bir seviyede gerçekleştiği anlaşıldı. 2017 yılında cari açığın 47 milyar 347 milyon dolar olduğu anımsatıldı.
 
Cari açığın 4-5 milyar dolar seviyesine inebileceği tahmin ediliyor
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı, cari dengenin aralık ayında dört ay aranın ardından "açık" vermesine karşılık senelik açıktaki düşüşün hızlandığını ifade ederek, ocak ayına ilişkin ilk tahminlerinin, cari dengenin aylık 0,6 milyar dolar civarında sınırlı açık vereceğini bildirdi. Yıllık açıktaki gerilemenin devam edeceğini kaydeden Tokalı, 27,6 milyar dolar civarından 21,2 milyar dolar seviyesine inebileceğini dile getirerek, kur ve talep gelişmelerine ek olarak, ihracatı destekleyici yeni program anlayışı, ılımlı enerji fiyatları ve baz etkisi kapsamında, senelik cari açıktaki düşüşün özellikle bu senenin ilk yarısında hızlı bir şekilde devam edeceğini, cari açığın 4-5 milyar dolar seviyesine inebileceğinin tahmin edildiğini açıkladı.
 
Cari açık/GSYH oranı 2019 yılı sonu itibarıyla yüzde 2,5’ler civarına inebilir
 
Tokalı, senenin ikinci yarısında da tekrardan dengelenme sürecinin belirginleşmesi ile 2019 yılını 19 milyar dolar seviyesinde cari açıkla tamamlanabileceğini vurgulayarak, bu durumda 2017 sonunda yüzde 5,6 civarında bulunan fakat 2018’i yüzde 3,5 civarında tamamlayacağı düşünülen cari açık/GSYH oranının 2019 yılı sonu itibarıyla yüzde 2,5'ler civarına kadar inebileceğini söyledi.
 
Senelik çekirdek fazla 19,7 milyar dolara çıktı
 
Aralık ayı cari dengedeki iyileşmeye destek veren gelişmelerde, bavul ticareti, navlun ve turizm gelirlerindeki yavaşlama ile direkt olarak yatırımlarla alakalı kâr transferlerinin yükselmesine karşılık dış açıktaki sert düşüş ve portföy yatırımlarına ait giderlerde azalış olması gibi unsurların etkili olduğuna dikkati çeken Tokalı, diğer yandan artan faizler sebebiyle yüksek kalmaya devam eden dış borç faiz ödemelerinin, cari açıktaki düşüşü sınırlandıran unsur olarak göze çarptığını öne sürerek, çekirdek dengenin aralık ayı itibarıyla da fazla vermeyi sürdürdüğünü ve senelik çekirdek fazlanın 19,7 milyar dolara çıktığını bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol