kapat ikonu

Cari açığın düşmesine en önemli katkıyı ihracat verdi

Türkiye'nin ağustos ayı ve 12 aylık cari açığı gerilerken buna en önemli katkıyı dış ticaret sağladı.

Türkiye'nin ağustos ayı ve 12 aylık cari açığı geriledi. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise dış ticaret rakamları...
 
CARİ AÇIKTA 3 YILIN ARDINDAN BİR İLK
 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan açıklanan verilere göre; ağustos ayında, cari işlemler hesabı yaklaşık 3 yıl sonra ağustosta 2,6 milyar dolar fazla verdi. Bu sayede 12 aylık cari açık 51,1 milyar dolara kadar düştü. Cari açığın düşmesinde ise yılın 8 ayında dış ticarette yaşanan olumlu gelişmeler etkili oldu.
 
GEÇEN YILA GÖRE İHRACAT DA ARTTI
 
Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) edinilen verilerde ise yılın ilk 8 aylık döneminde 99 ihracat faslının 60'ında geçen yılın aynı dönemine göre artış kaydedildi.
 
EN FAZLA İHRACAT MOTORLU TAŞITLARDAN
 
1,8 milyar dolar ihracatla motorlu kara taşıtları, traktörler, motosikletler, bisikletler ve diğer kara taşıtları, bunların aksam, parça ve aksesuarları ise tutar bazında ihracatını en fazla artıran sektör olarak birinci sırada yer aldı. Bunu ise demir çelik 1,7 milyar dolar, demir ve çelikten eşya 557 milyon dolarla ihracatta en fazla artış yaşanan sektörler olarak sıralamada yerini aldı. Nikel ve nikelden eşya ise yüzde 117,3 ile oran bazında ihracatını en hızlı artıran sektör oldu. Bunu da yüzde 79,5 ile canlı hayvanlar, yüzde 57,4 ile eczacılık ürünlerinin takip ettiği öğrenildi.
 
CARİ AÇIĞIN AZALMASINDAKİ FAKTÖRLER
 
Ağustos ayında cari açığın azalmasındaki bir diğer önemli faktör ise ithalatta yaşanan azalma olarak görülüyor. Yılın 8 ayında 97 faslın 36'sında toplamda yüzde 37 ithalat oranı azalırken, 2,2 milyar dolarla kıymetli ve yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası ve metal paralar ise tutar bazında en fazla düşüş yaşayan fasıl olarak kayıtlara geçti. Bunu da 984,5 milyon dolarla gemiler ve suda yüzen taşıt ve araçlar, 946 milyon dolarla da elektrikli makine ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon görüntü-ses kaydetme-verme cihazları, aksam-parça-aksesuarı takip etti. Bu 3 grupta yaşanan ithalat azalışı ise dış ticaret açığına olumlu katkısı yaptı. Toplamda bunun maliyeti ise 4,1 milyar dolara ulaştı.
 
İTHALATIN EN FAZLA DÜŞTÜĞÜ ÜRÜNLER
 
Yüzde 67,6 ile şemsiyeler, güneş şemsiyeleri, bastonlar, iskemle bastonlar, kamçılar, kırbaçlar ve bunların aksamı ise ithalatın en fazla düştüğü fasıl oldu. Bunu da yüzde 65 azalışla demiryolu ve benzeri hatlara ait taşıtlar ve malzemeler, bunların aksam ve parçaları, mekanik trafik sinyalizasyon cihazları, takip ederken, yüzde 41 gerilemeyle et, balık, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar veya diğer su omurgasızlarının müstahzarları üçüncü sırada yer aldı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol