kapat ikonu

Çalışanlara Mesai Uyarısı

Bazı işverenlerin fazla mesai ücreti ödemedikleri halde ödemiş gibi göründükleri ifade edilirken bu süreçte çalışanlara uyarılar gerçekleştirildi.

Bazı işverenlerin fazla mesai ücreti ödemedikleri halde ödemiş gibi göründükleri ifade edilirken bu süreçte çalışanlara uyarılar gerçekleştirildi.
 
İşçilerin fazla çalışmaları halinde mesai ücretini hak ettikleri çalışma düzeni içerisinde işçi ile işveren arasında bazı anlaşmazlıklar yaşanıyor. Bu süreçte işverenlerin bir kısmı işçi ile mesai sorunu yaşamamak adına bazı anlaşmalar gerçekleştiriyorlar. Ancak bu durumda anlaşmayı imzalayan işçi çeşitli sorunlar yaşayabiliyor.
 
Kanunlar çerçevesinde işçilerin haftalık çalışma süresi 45 saat olarak belirleniyor. 45 saatin üzerine çıkan çalışma süreleri mesai olarak isimlendiriliyor. Fazla mesai ücretlerinin hesaplanması sırasında 30 dakikadan az süreler yarım saat ve 30 dakikadan fazla süreler 60 dakika olarak kabul ediliyor.
 
40 dakikalık çalışma bu süreç içerisinde bir saatlik mesai ücreti üzerinden hesaplanıyor. Bu durumda 10 dakikanın bile öneminin son derece büyük olduğu ifade ediliyor. Fazla mesai yaptırmak istediği zaman bu konuda çalışanın izninin alınması gerekiyor. Ancak bazı işverenlerin imzalattıkları sözleşmelerde işçiye fazla mesai yaptırıp ücreti ödemedikleri ancak maaş ekstresinde ödemiş gibi gösterdikleri tespit edildi. Bu durumda dikkat edilmesi gerekiyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol