kapat ikonu

Çalışanlara kıdem tazminatı müjdesi

İşçi ile patron arasında meydana gelen kıdem tazminatı probleminde sona gelindi. Yasa meclisten geçti.

İşçi ile patron arasında meydana gelen kıdem tazminatı probleminde sona gelindi. Yasa meclisten geçti.
 
İşçi ile işveren arasında meydana gelen sorunların çözümü için uzun bir zamandır görüşmeler devam ediyordu. Özellikle kıdem tazminatı büyük problem haline gelmiş ve bu süreç içerisinde iş mahkemelerinde dosyalar giderek birikmeye başlamıştı. Bu konuya hükümet cephesinden çözüm bulmak adına çalışmalar başlatıldı.
 
Torba Yasa kanunu çerçevesinde meclise sunulan yasanında kabul edildiği açıklandı. Bugün itibariyle Resmi Gazete'de yayınlanarak hayata geçirilmiş oldu. Bu yeni düzenlemenin şimdiye kadar 15 milyon sigortalıyı yakından ilgilendirdiği ifade edildi. Torba yasa kanunu çerçevesinde 454 gün içerisinde sonuçlanan iş davalarının bu sistemle birlikte arabuluculuk sistemi ile birlikte en fazla 3 hafta içerisinde tamamlanmış olacak.
 
Kıdem tazminatı için bir yıl çalışma zorunluluğu bulunuyor. Bu süreç içerisinde kıdem tazminatının 1 gün çalışma içerisinde de verileceği ifade edildi. Bununla birlikte kıdem tazminatı hakkında kafalarda oluşan soru işaretleri ve tartışmalarda son bulmuş olacak. Davalarda arabuluculuk sistemleri için bu süreçte anlaşma sağlanmazsa ödemenin bir kısmı Hazine tarafından verilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol